Przejdź do treści
Strona główna > Karol Korn i jego dzieła

Karol Korn i jego dzieła

Karol Korn - Budynek własny.

Karol Korn urodził się w 1852 roku w Wadowicach, w rodzinie żydowskiej. Już od najmłodszych lat jego rodzice postawili na staranne wykształcenie syna. Po ukończeniu szkoły w Opawie podjął naukę na Politechnice w Karlsruhe, a następnie uczył się na uniwersytecie w Wiedniu. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Brna, gdzie podjął pracę asystenta na tamtejszej politechnice. Wkrótce jednak wyjechał do Bielska, gdzie osiadł i przez 25 lat służył miastu swoim talentem, jako architekt i budowniczy.

Karol Korn - dom własny.

fot. Kamienica własna Karola Korna przy ul. A. Mickiewicza w 2025 r.

W 1882 roku Korn otrzymał koncesję na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jednym z pierwszych projektów tego wybitnego architekta i budowniczego był projekt własnego domu. Budynek wzniesiono w latach 1882-1883 przy obecnej ulicy Mickiewicza. Wybudowana kamienica była typowym przykładem budynku mieszkalnego typu miejskiego o charakterze pałacowym. Dzięki pracy i twórczości Karola Korna panoramy miast Bielska i Białej wzbogaciły się o budynki zaliczane współcześnie do pereł architektury Bielska-Białej. Korn zaprojektował lub wybudował m.in.: siedzibę Komunalnej Kasy Oszczędności, kamienicę notariusza dr Alfreda Michla, willę Teodora Sixta, budynek hotelu „Kaiserhof” obecnie President, budynek Poczty Głównej, schronisko na Szyndzielni, najstarsze murowane schronisko w Beskidach, dom pogrzebowy na cmentarzu żydowskim w Bielsku, budynek szpitala powszechnego w Bielsku, budynek nowego dworca kolejowego oraz spalone we wrześniu 1939 r. synagogi w Bielsku i Białej. Ponadto Korn zaprojektował bądź wybudował trzynaście kamienic stojących przy obecnej ulicy 3 Maja, zwanej dawniej „Promenadą Korna”. Budowniczy był ponadto właścicielem cegielni i kamieniołomu w Straconce, tartaku, a przez pewien okres hotelu „Kaiserhof”. W uznaniu za swoje zasługi i pracę otrzymał od Cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I tytuł cesarsko-królewskiego radcy budowlanego. Korn znany był również z działalności filantropijnej, m.in. wspierał finansowo ubogie dzieci i studentów bez względu na ich wyznanie. Pełnił funkcję przewodniczącego Towarzystwa Budowlanego. Był założycielem Wsparcia przy Uniwersytecie Wiedeńskim oraz członkiem korporacji Franconia i Izraelickiej Gminy Wyznaniowej.

Architekt i budowniczy zmarł w 1906 roku w wieku 54 lat i został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu żydowskim w Bielsku. W czasie II wojny światowej okupant zniszczyli jego nagrobek. W 2009 roku dzięki staraniom prawnuczki budowniczego i jej męża odsłonięto nowy nagrobek Karola i Pauli Korn.

Wybrane „perły” architektury miejskiej zaprojektowane lub wybudowane przez Karola Korna

Karol Korn - Hotel „Kaiserhof”.

fot. Budynek hotelu Kaiserhof w 2022 r.

Karol Korn - Pałacyk Alfreda Michla.

fot. Dawny pałacyk Alfreda Michla w 2022 r.

Karol Korn - Willa Sixta.

fot. Willa Theodora Sixta w 2023 r.

Karol Korn - Siedziba Komunalnej Kasy Oszczędności.

fot. Gmach dawnej siedziby Komunalnej Kasy Oszczędności Miasta Bielsko w 2016 r.

Karol Korn - Gmach poczty w Bielsku.

fot. Gmach bielskiej poczty w 2022 r.

Karol Korn - Szpital Miejski w Bielsku.

fot. Budynek dawnego Szpitala Miejskiego w Bielsku w 2018 r.

Karol Korn - Dworzec kolejowy w Bielsku.

fot. Dworzec kolejowy w Bielsku w 2022 r.

Karol Korn - Żydowski Dom Pogrzebowy.

fot. Dom pogrzebowy na bielskim cmentarzu żydowskim w 2019 r.

Karol Korn - Synagoga w Bielsku.

Synagoga w Bielsku. Karta pocztowa: Bielitz – Kaiser Franz Josef Strasse. Autor: b.d. Wydawca: A.B.B. Rok: 1912. Źródło: Archiwum Allegro. Domena: publiczna.

Karol Korn - Synagoga w Białej.

Synagoga w Białej. Fotografia: Autor: b.d. Rok: b.d. Źródło: Wikimedia Commons. Domena: publiczna.

Karol Korn - Schronisko na Szyndzielni.

Schronisko na Szyndzielni. Karta pocztowa: Bielitz – Touristenhaus auf der Kamitzerplatte. Autor: L. Schorsch, Biala. Wydawca: Die Sektion Bielitz-Biala des Beskidenvereins. Rok: 1920. Źródło: Archiwum Allegro. Domena: publiczna.

Kamienica własna Karola Korna – Bielsko-Biała, ul. Mickiewicza 21