Przejdź do treści
Strona główna > O BLOGU…

O BLOGU…

GENEZA „PROJEKTU BIELSKO-BIAŁA

Blog „Projekt Bielsko-Biała” jest moim osobistym spojrzeniem na miasto Bielsko-Biała. Jego intencją jest podzielenie się z czytelnikami odnalezioną ulotnością czasu, przybliżenie miejsc oddychających w poprzednich stuleciach, jak również zaprezentowanie tego, co zmienia się na naszych oczach. Niejednokrotnie wpisy stanowią zlepek szczątkowych informacji, pochodzących ze źródeł, do których udało mi się dotrzeć – książek, archiwalnych czasopism, starych druków i dokumentów, treści internetowych, albumów czy ludzkich wspomnień. Celem projektu jest nie tylko opisanie historii miasta, ale również oddanie klimatu minionych lat i zaproszenie do refleksji. Projekt składa się z bloga, galerii fotografii oraz mapy prezentującej lokalizację miejsc związanych z wpisem.

Inspiracją do powstania „Projektu Bielsko-Biała” była informacja umieszczona na jednej z bialskich kamienic, na której zatrzymał się obiektyw mojego aparatu.

Apteka Pod Białym Orłem. Najstarsza apteka w Białej. Założył ją za króla Augusta II G. Conradi i prowadził do 1708 r. by odstąpić ją Wenzeliusowi. Ten w 1716 r. sprzedał ją Loventhall`owi, który z kolei przekazał ją Żywczokowi. Apteka powstała przy ul. Nad Niwką (ks. S. Stojałowskiego). Dopiero po 1800 r. przeniesiono ją na ulice Wiedeńską (11-go Listopada). Przez pewien czas właścicielem apteki był Józef Kolassa. W 1910 r. nabywa ją od Kamila Eisenberga mgr Mieczysław Ganszer (1863-1932). W tym okresie była to pierwsza polska apteka w mieście. Po nim aptekę odziedziczył jego syn Stefan, którego za działalność konspiracyjną hitlerowcy stracili w 1943 r. w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Po drugiej wojnie światowej placówkę farmaceutyczną prowadziła w innym budynku do 1948 r. wdowa po Stefanie. Fachowym współorganizatorem był mgr Wilhelm Kahane, który wrócił z obozu koncentracyjnego i od razu stanął do pracy. Apteka była czynna od lipca 1945r., mieściła się początkowo w dwóch pomieszczeniach. Umeblowanie apteki otrzymano od rodziny doktora Romana Białka z Buczkowic, który przed wojną prowadził domową aptekę. On sam również zginął w czasie wojny. Mgr Kahane umarł 09.03.1948r. W okresie upaństwowienia kierownikami apteki byli następujący magistrzy: Józef Bunzel, Marian Jarecki, Maria Kubiak, Władysława Manterys, Tadeusz Ryl, Anna Przybyła. Od 1991r. apteka ponownie została przejęta przez rodzinę Ganszerów.”

Świadomość, że stoję w miejscu gdzie życie tętniło już w 1800 roku; że otaczają mnie mury kamienic pamiętających radości, troski i smutki swoich mieszkańców sprzed ponad dwustu lat, wzbudziła we mnie pasję odkrywcy. Uświadomiłem sobie jak wiele jest miejsc, które pamiętam z dzieciństwa, a które dzisiaj są niszczejącymi symbolami kresu pewnej epoki. Dlatego postanowiłem odkrywać te miejsca i dzielić się zdobytą wiedzą z czytelnikami.

Drogi Czytelniku, gorąco zapraszam do polubienia Projektu BB na Facebook-u.