Przejdź do treści
Strona główna > Jak Bolek i Lolek zamieszkali w willi Juliusa Rotha

Jak Bolek i Lolek zamieszkali w willi Juliusa Rotha

Willa Rotha.

Około 1790 roku Nicolas Leblanc, francuski chirurg i chemik, opracował metodę produkcji sody kalcynowanej z soli kuchennej. Wydarzenie to, było przełomowe dla powstania nieznanej dotąd gałęzi produkcji – mydlarstwa przemysłowego. W XIX wieku najbardziej znanymi mydlarzami w Bielsku byli fabrykanci Gottlieb Klimke, Carl Fiber oraz potentat przemysłowy Julius Roth, który w swoich zakładach wytwarzał również stearynę, świece i perfumy.

Willa Rotha.

Karta pocztowa: Bielitz – Kaiserstrasse. Autor: b.d. Wydawca: b.d. Rok: b.d. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.

W 1888 roku przy Kaiserstrasse – ulicy Cesarskiej na zlecenie Juliusa Rotha wybudowano okazałą willę. Za budynkiem w ogrodzie znajdowała się altana, a przez ogród w kierunku Żywieckiego Przedmieścia płynął niewielki potok. Od strony wschodniej obok willi znajdował się piętrowy, podłużny budynek wytwórni przeniesionej z bielskiego Rynku. W 1904 roku willę wraz z ogrodem kupiła Maria Neumann. Po śmierci Rotha w 1914 roku firmę przejął jego syn Maksymilian.

Willa Rotha.

Karta pocztowa: Bielitz – Kaiserstrasse. Autor: b.d. Wydawca: H. Jenkner, Bielitz. Rok: b.d. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002.  Domena: publiczna.

W 1947 roku w Katowicach powstało Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych, które rok później przeniosło się do Wisły, a następnie do Bielska, zajmując dawną willę Rotha. W 1953 roku film „Koziołeczek” zdobył I nagrodę na festiwalu w Karlovych Varach, a następnie wyróżnienie na festiwalu w Wenecji. Była to pierwsza międzynarodowa nagroda dla polskiej animacji. Studio należało do najlepiej wyposażonych placówek tego rodzaju nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Realizowane filmy cieszyły się dużą popularnością za granicą i zakupywane były do dwudziestu pięciu krajów.

Willa Rotha.

fot. Dawna willa Rotha w 2019 r.

W 1963 roku na ekranach zadebiutowali najpopularniejsi bohaterowie polskiej animacji Bolek i Lolek. Filmy z ich udziałem realizowane były przez Studio Filmów Rysunkowych dwadzieścia trzy lata. W latach 1967-1990 studio realizowało również film z innym, ogromnie popularnym bohaterem – Reksiem. W latach sześćdziesiątych pojawili się kolejni znani bohaterowie Błękitny Rycerzyk, kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka wraz z Wawelskim Smokiem i profesorem Gąbką. W okresie PRL-u piękne, zabytkowe poddasze willi Rotha zostało przebudowane na potrzeby studia.

Willa Rotha.

fot. Willa i otwarte w 2024 r. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej.

24 maja 2024 roku obok dawnej willi Juliusa Rotha w nowo wybudowanym budynku otwarto Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej.

Willa Juliusa Rotha, Studio Filmów Rysunkowych, Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO – Bielsko-Biała, ul. Cieszyńska 24