Kamienica wzniesiona w latach 1892-1893 według projektu znanego bielskiego architekta Karla Korna dla Wiktora Burdy, przedsiębiorcy i doradcy na dworze cesarza Franciszka Józefa I. Budynek nad rzeką Białą był pierwszą, trzypiętrową budowlą przy obecnej ulicy 11 Listopada. Wnętrze budynku charakteryzowała piękną mozaikowa posadzką o wzorzystych deseniach.
Kamienica Wiktora Burdy. Karta pocztowa: Bielitz – Hauptstrasse. Autor: b.d. Wydawca: Heinrich Jenkner, Bielitz. Rok: 1903. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.
Wiktor Burda urodził się w maju 1860 roku w obecnych Pisarzowicach w rodzinie czeskiego emigranta. Jako chłopak ukończył Szkołę Rolniczą w Mödling koło Wiednia. Był pionierem w dziedzinie hodowli ryb słodkowodnych. Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń i tytułów, w tym tytuł radcy dworu cesarskiego. Zmarł 29 listopada 1933 roku we Włoszech.
fot. Dawna kamienica Wiktora Burdy w 2018 roku.
Pod kamienicą na poziomie rzeki znajduje się kanał oraz ujście skanalizowanego i zakrytego w 1863 roku potoku Niper, spływającego z okolic obecnej ulicy Moniuszki, pod Bielskim Syjonem, ulicą Nad Niprem i placem Chrobrego. W kamienicy mieściła się pierwsza siedziba Bielsko-Bialskiego Banku Handlowego i Przemysłowego oraz jedne z najpopularniejszych w Bielsku delikatesy. Sklep należał do pochodzącego z Wiednia Juliusa Meinla i pierwotnie funkcjonował, jako sklep kolonialny. Delikatesy przetrwały w budynku do 2001 roku. W kamienicy mieszkał i tworzył znakomity bielski rzeźbiarz i nauczyciel Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej – Antoni Biłka, współtwórca m.in. pomnika Adama Mickiewicza w Parku Włókniarzy.
fot. Pod kamienicą Burdy, na poziomie rzeki Białej znajduje się kanał i ujście przykrytego potoku Niper.
Kamienica Wiktora Burdy – Bielsko-Biała, ul. 11 Listopada 10