Przejdź do treści
Strona główna > Cudem ocalona kamienica Carla Mikscha

Cudem ocalona kamienica Carla Mikscha

Kamienica Carla Mikscha.

Neorenesansowa kamienica przy ulicy Przekop zamkowy została wzniesiona w 1895 roku dla Carla Mikscha zwanego „Allegri”, właściciela wiedeńskiej kawiarni „Café Allegri”, funkcjonującej w budynku miejskiej Kasy Oszczędności w Bielsku.

Kamienica Carla Mikscha.

fot. Kamienica Carla Mikscha w 2016 r.

Budynek wzniesiony przez bielskiego budowniczego Andreasa Walczoka przy obecnej ulicy Zamkowej cechowała piękna ceglano-tynkowa fasada, wysoki dach z lukarnami i charakterystyczna żeliwna balustrada na kalenicy. W pierwszej dekadzie XX wieku właścicielem kamienicy był Jakub Gertler, odlewnik żelaza z Kamienicy. Obiekt zbudowany w stylistyce historyzmu jest najbardziej znanym przykładem w architekturze Bielska i Białej zastosowania form zaczerpniętych z renesansu francuskiego tzw. kostiumu francuskiego.

Kamienica Carla Mikscha.

Dawna ulica Przekop zamkowy, w głębi po lewej stronie kamienica Carla Mikscha. Karta pocztowa: Bielitz – Schlossgraben. Autor: b.d. Wydawca: J. Grubner. Bielitz. Rok: 1910. Źródło: Piotr Kenig i Wojciech Kominiak, Bielsko-Biała na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej, WMW Mirosław Caputa, Bielsko-Biała 2001. Domena: publiczna.

Kiedy na początku lat siedemdziesiątych XX wieku ówczesny prezydent Bielska-Białej Antoni Kobiela, któremu lokalne społeczeństwo nadało przydomek „burzyciel” wydał decyzję o wyburzeniu pasażu zamkowego w związku z poszerzaniem drogi prowadzącej do Szczyrku, kamienicę również przeznaczono do rozbiórki. Budynek od zagłady uratowała m.in. interwencja u władz miejskich wieloletniego kierownika Muzeum Miejskiego – Stanisława Oczko.

Kamienica Carla Mikscha.

fot. Odrestaurowana kamienica w 2023 r.

W 2023 roku kamienica odzyskała dawny blask dzięki przeprowadzonym w latach 2021-2022 pracom konserwatorsko-budowlanym. Inwestycję współfinansowało miasto Bielsko-Biała, przeznaczając na renowację 700.000 PLN. We wrześniu 2023 roku podczas uroczystej gali ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w”, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, kamienica przy ulicy Zamkowej 8 otrzymała nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii „Obiekty mieszkalno-usługowe”.

Kamienica Carla Mikscha – Bielsko-Biała, ul. Zamkowa 8