Przejdź do treści
Strona główna > Kamienica Burdy i kultowe delikatesy

Kamienica Burdy i kultowe delikatesy

Kamienica Burdy.

Budynek wzniesiony w latach 1892 – 1893 według projektu bielskiego architekta Karola Korna dla Wiktora Burdy, ówczesnego doradcy na dworze cesarza Franciszka Józefa I. Kamienica nad rzeką Białą była pierwszą, trzypiętrową budowlą przy obecnej ulicy 11 Listopada. W swoich wnętrzach budynek posiada piękne mozaikowe posadzki o wzorzystych deseniach.

Kamienica Burdy.

Kamienica Wiktora Burdy. Karta pocztowa: Bielitz – Hauptstrasse. Autor: b.d. Wydawca: Heinrich Jenkner, Bielitz. Rok: 1903. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.

Pod budynkiem, na poziomie rzeki znajduje się ujście skanalizowanego i zakrytego w 1860 roku potoku Niper, spływającego z okolic obecnej ulicy Moniuszki, pod Bielskim Syjonem, ulicą Nad Niprem i placem Chrobrego. W kamienicy mieściła się pierwsza siedziba Bielsko-Bialskiego Banku Handlowego i Przemysłowego oraz jedne z najpopularniejszych w Bielsku delikatesy. Sklep należał do pochodzącego z Wiednia Juliusa Meinla i pierwotnie funkcjonował jako sklep kolonialny. Delikatesy przetrwały w budynku do 2001 roku.

Kamienica Wiktora Burdy.

fot. Pod kamienicą Burdy, na poziomie rzeki Białej widoczne ujście przykrytego potoku Niper.

W kamienicy mieszkał i tworzył znakomity bielski rzeźbiarz i nauczyciel Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej – Antoni Biłka, współtwórca m.in. pomnika Adama Mickiewicza w Parku Włókniarzy.

Kamienica Wiktora Burdy.

fot. Dawna kamienica Wiktora Burdy w 2018 roku.

Kamienica Wiktora Burdy – Bielsko-Biała, ul. 11 Listopada 10