Kiedy w XIX wieku w Bielsku i Białej zaczął rozwijać się przemysł i wielkie, dymiące fabryki zastąpiły małe, rodzinne warsztaty, mieszkańcy obu miast zaczęli szukać przestrzeni gwarantujących świeże powietrze i wypoczynek z dala od fabrycznych hal. Idealny okazał się Cygański Las, w którym nie tylko bielskie elity wznosiły letnie wille, ale zaczęły powstawać domy kuracyjne, gospody i hotele.
Karta pocztowa: Zigeunerwald bei Bielitz – Kurhaus. Autor: b.d. Wydawca: b.d. Rok: ok. 1896. Źródło: polska-org.pl. Domena: publiczna.
Pierwszy Kurhaus w Cygańskim Lesie wybudowano w 1870 roku. Budynek dziewięć lat później został wykupiony na własność przez sąsiadujące gminy Mikuszowice Śląskie, Olszówkę Dolną i Bystrą. Dzierżawcą domu kuracyjnego został Józef Nachmann wraz z żoną Augustą. W związku z otwarciem linii tramwajowej Bielitz Nordbahnhof – Zigeunerwald łączącej bielski Dworzec Kolejowy z Cygańskim Lasem, naprzeciwko budynku w 1895 roku wybudowano drewnianą remizę tramwajową. Po Józefie Nachmannie budynek przejął Andrzej Pinczer, a później Andrzej Schubert – zarządca Lasów Komunalnych miasta Bielska. W 1913 roku dom kuracyjny przeszedł w ręce Marii i Ryszarda Bogdanowiczów, którzy do wybuchu II wojny światowej prowadzili w nim hotel, restaurację i kawiarnię.
Po 1945 roku budynek przejął Skarb Państwa i przeznaczył go na cele mieszkalne. Parterową dobudówkę mieszczącą salę restauracyjną przebudowano na potrzeby działającego w budynku Domu Kultury. Zlikwidowano również ogród letni, który znajdował się obok restauracji.
fot. Miejsce dawnej poczekalni tramwajowej i pierwszy dom kuracyjny w Cygańskim Lesie w 2021 r.
Kurhaus, pierwszy dom kuracyjny w Cygańskim Lesie – Bielsko-Biała, ul. Olszówka 20