Pod koniec XIX wieku, kiedy bielscy fabrykanci wznosili swoje letnie rezydencje w Cygańskim Lesie, często właścicielkami tych budynków były ich żony lub matki. Wynikało to z przezorności przedsiębiorców, którzy liczyli się z możliwością bankructwa i egzekucją długów z ich majątków. W 1891 roku przy dzisiejszej ulicy Olszówka, nad górskim potokiem o tej samej nazwie, wzniesiono willę letniskową dla Olgi Gülher-Josephy – żony Gustava Josephy’ego juniora, właściciela fabryki maszyn włókienniczych i odlewni żeliwa w Bielsku (późniejsza Befama).
Karta pocztowa: Willa Olgi Josephy. Autor: b.d. Wydawca: K.R.B. Karl Rosner. Rok: 1924. Źródło: Śląska Biblioteka Cyfrowa. Domena: publiczna.
Parterowy budynek w stylu cottage, usytuowany we wspaniałym ogrodzie, wykonany był prawie w całości z drewna bogato zdobionego snycerskimi detalami. Willa spełniała rolę podmiejskiego domu rodziny Josephy. W ogrodzie, nieopodal budynku znajdował się niewielki basen kąpielowy, który zasilany był wodą z płynącego obok potoku.
fot. Dawna willa Olgi Josephy w 2020 r.
Pobliskie zbocze nazywano górą Olgi – od imienia właścicielki willi. 20 lutego 1948 roku w willi urodził się reżyser i scenarzysta oraz aktor filmowy Radosław Piwowarski. Przez pewien czas w budynku znajdował się Oddział Dzienny Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Bielsko-Biała. Obecnie budynek stoi zdewastowany i nadaje się do rozbiórki.
fot. Wjazd na letniskową posesję rodziny Josephy w 2020 r.
Willa Olgi Josephy, letnia rezydencja rodziny Josephy – Bielsko-Biała, ul. Olszówka 102