Przejdź do treści
Strona główna > Przegrała walkę z czasem – willa Olgi Josephy

Przegrała walkę z czasem – willa Olgi Josephy

Willa Olgi Josephy.

Pod koniec XIX wieku, kiedy bielscy fabrykanci wznosili swoje letnie rezydencje w Cygańskim Lesie, często właścicielkami tych budynków były ich żony lub matki. Wynikało to z przezorności przedsiębiorców, którzy liczyli się z możliwością bankructwa i egzekucją długów z ich majątków. W 1891 roku przy dzisiejszej ulicy Olszówka, nad górskim potokiem o tej samej nazwie, wzniesiono willę letniskową dla Olgi Gülher-Josephy – żony Gustava Josephy’ego juniora, właściciela fabryki maszyn włókienniczych i odlewni żeliwa w Bielsku (późniejsza Befama).

Willa Olgi Josephy.

Karta pocztowa: Zigeunerwald bei Bielitz. Autor: b.d. Wydawca: Karl Rosner, Bielitz. Rok: 1924. Źródło: Archiwum Allegro. Domena: publiczna.

Parterowy budynek w stylu cottage, usytuowany we wspaniałym ogrodzie, wykonany był prawie w całości z drewna bogato zdobionego snycerskimi detalami. Willa spełniała rolę podmiejskiego domu rodziny Josephy. W ogrodzie, nieopodal budynku znajdował się niewielki basen kąpielowy, który zasilany był wodą z płynącego obok potoku.

Willa Olgi Josephy.

fot. Dawna willa Olgi Josephy w 2020 r.

Pobliskie zbocze nazywano górą Olgi – od imienia właścicielki willi. 20 lutego 1948 roku w willi urodził się reżyser i scenarzysta oraz aktor filmowy Radosław Piwowarski. Ostatnimi użytkownikami willi były rodziny w niej mieszkające. Po ich wyprowadzce budynek miał być przeznaczony na siedzibę Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy ówczesnym Subrejonowym Ośrodku Leczenia Psychiatrycznego, obecnie Bielskie Centrum Psychiatrii. Jednak nigdy nie zrealizowano tego pomysłu. Starostwo Powiatowe – właściciel terenu, kilkanaście lat temu otrzymało ekspertyzę, z której wynikało, że willi nie da się odrestaurować. Po kilku latach chciało sprzedać teren posesji, dzieląc go na mniejsze działki, jednak plan zagospodarowania przestrzennego zabrania jego podziału. Tym samym odstąpiono od tego pomysłu. Obecnie budynek stoi zdewastowany i nadaje się do rozbiórki.

Podziękowania dla Pana Jacka Zachara za cenne informacje.

Willa Olgi Josephy.

fot. Wjazd na letniskową posesję rodziny Josephy w 2020 r.

Willa Olgi Josephy, letnia rezydencja rodziny Josephy – Bielsko-Biała, ul. Olszówka 102