W 1815 roku najstarsze miejskie towarzystwo – Bielsko Bialskie Towarzystwo Strzeleckie (B.B. Schützengesellschaft) zakupiło działkę położoną na polach znajdujących się na północ od miasta, przy dawnej „drodze wrocławskiej”, obecnie ulicy Słowackiego. W 1831 roku na zakupionych gruntach wzniosło budynek Strzelnicy z gospodą na parterze i salą balową na piętrze. W budynku organizowane były różne publiczne zebrania oraz uroczystości.
Budynki Strzelnicy. Karta pocztowa: Gruss aus Bielitz – Schießstätte Aussenansicht. Autor: b.d. Wydawca: Andreas Kreis, Bielitz. Rok: 1905. Źródło: Monika Ćwikowska-Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2008. Domena: publiczna.
W późniejszym okresie od strony południowej dobudowano do budynku oranżerię, którą około 1880 roku zastąpiono kolejnym budynkiem. W nowej budowli znajdowała się tzw. Wielka sala, która w zależności od potrzeb wykorzystywana była, jako restauracja, sala balowa, a także miejsce występów artystycznych i odczytów. W ówczesnym czasie sala ta była najokazalszą na całym Śląsku Austriackim. W piwnicy budynku znajdowała się kręgielnia.
Wielka sala. Karta pocztowa: Gruss aus Bielitz – Grosser Schiesshaussaal. Autor: b.d. Wydawca: Andreas Kreis, Bielitz. Rok: 1903. Źródło: Monika Ćwikowska-Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2008. Domena: publiczna.
W latach siedemdziesiątych XIX wieku za budynkiem, w parku obecnie im. Słowackiego wzniesiono parterowy pawilon strzelecki ze stanowiskami strzeleckimi. Tory strzelnicze biegły w kierunku zachodnim i kończyły się kulochwytem w postaci wału ziemnego przy opuszczonym cmentarzu cholerycznym. Przed oddaniem do użytku nowej strzelnicy, członkowie Towarzystwa Strzeleckiego doskonalili swoje umiejętności na placu Blichowym „w niedziele po nabożeństwie, między majem a św. Michałem”.
Pawilon Strzelecki. Karta pocztowa: Bielitz – Schießstätte. Autor: b.d. Wydawca: S.B.B. Rok: 1912. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.
Po wystąpieniach robotniczych w 1890 roku budynek zaadaptowano na tymczasowe koszary. Stacjonował w nim batalion strzelców austriackich, który w 1895 roku przeprowadził się do nowo wybudowanych koszar – obecnie Szpital Pediatryczny. W 1896 roku budynek został zakupiony przez miasto. Po przeprowadzeniu generalnego remontu, jego uroczyste otwarcie odbyło się 16 lutego 1896 roku. Do połowy XX wieku w budynku odbywała się większość imprez politycznych i kulturalnych Bielska. Na werandzie od strony parku odbywały się liczne wystawy. Obecnie w budynku ma swoją siedzibę Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.
fot. Budynki dawnej Strzelnicy w 2023 r.
Strzelnica w Bielsku, Bielskie Centrum Kultury – Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 27a