Przejdź do treści
Strona główna > Pałacyk architekta – willa Rosta juniora

Pałacyk architekta – willa Rosta juniora

Willa Rosta Juniora.

Emanuel Rost junior urodził się 30 sierpnia 1848 roku w Łodygowicach, jako pierworodny syn znanego architekta Emanuela Rosta seniora. Młody Rost uczęszczał do miejskiej szkoły katolickiej w Białej i szkoły realnej w Bielsku. Następnie ukończył studia na Politechnice w Karlsruhe. Po zdobyciu doświadczenia zawodowego w firmie ojca, bardzo szybko rozpoczął własną działalność jako architekt i przedsiębiorca budowlany. Poza biurem architektonicznym i firmą budowlaną posiadał tartak, skład materiałów budowlanych i cegielnię parową. Rost junior zaprojektował szereg budynków mieszkalnych, gmachów użyteczności publicznej, obiektów przemysłowych w Bielsku, Białej i okolicy.

Willa Rosta Juniora.

fot. Willa Emanuela Rosta juniora w 2023 r.

Do najważniejszych jego realizacji należą: rozbudowa klasztoru sióstr Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Białej, ratusz w Białej, kamienica Pod Żabami oraz projekt pałacyku wzniesionego na użytek własny w 1903 roku przy ulicy Komorowickiej. Budynek był zarówno domem architekta, jak i jego pracownią. Od strony ogrodu znajdowała się przeszklona oranżeria, a w rogowym pokoju na pierwszym piętrze mała kapliczka.

Willa Rosta Juniora.

fot. Ozdoby elewacji willi.

Budowla ukazuje zamiłowanie projektanta do neobarokowych form dekoracyjnych. Na elewacjach można zobaczyć wiele sztukatorskich ornamentów, figury przysiadłe na gzymsach oraz dźwigające portal, głowy kobiece, wazony itp. Całość budowli wieńczy mansardowy dach z dwiema kopułami. Również wewnątrz budynku znaleźć można dzieła secesji: ozdobne drzwi z pałacowymi oprawami, sztukaterie ścienne i sufitowe, masywne wsporniki, boazerie układające się w pejzażowe obrazy, witraże w oknach, secesyjny kominek. Budynek emanujący przepychem nawiązuje do pałacowych form barokowego i neobarokowego Wiednia. Kamienica uznawana jest za jedną z najpiękniejszych budowli w mieście.

Willa – pałacyk Emanuela Rosta juniora – Bielsko-Biała, ul. Komorowicka 48