Jedna z najokazalszych willi podmiejskich, wzniesiona w latach 1887-1888 w Olszówce. Budynek w formie neobarokowego pałacyku z wieżyczką wybudowany został dla Berty Popper, żony Leopolda Poppera – fabrykanta sukna w Bielsku. Fabryka, której współwłaścicielem był Popper znajdowała się na Dolnym Przedmieściu, w dzielnicy żydowskiej przy ulicy Tempelgasse 22, obecnie Cechowej, w miejscu gdzie dzisiaj stoi budynek Galerii Handlowej „Sfera 2”.
fot. Willa Berty Popper w 2020 r.
W 1895 roku willę nabyła Gisel Popper-Roth, a trzy lata później Carl Hess – właściciel fabryki w Białej, znajdującej się przy zbiegu dzisiejszych ulic Komorowickiej i Piłsudskiego. Hess w ciągu czterdziestu lat działalności, stworzył jedną z najważniejszych marek w całej monarchii austro-węgierskiej. Po śmierci Hessa w 1891 roku, willę przejęli jego synowie.
fot. Willa Berty Popper w 2020 r.
Po 1945 roku budynek znany był jako willa „Florian”. Jej ozdobą były kute balustrady oraz drewniane werandy. W czasach PRL-u budynek przez wiele lat należał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W tym okresie największą werandę, znajdującą się z tyłu willi, zlikwidowano zastępując ją kwadratową przybudówką. Obecnie willa jest w posiadaniu Klubu Inteligencji Katolickiej i mieszczą się w niej, kaplica św. Józefa oraz dom dziennego pobytu dla osób starszych „Józefów”.