Przejdź do treści
Strona główna > Kościół we wsi Stare Bielsko

Kościół we wsi Stare Bielsko

Kościół w Starym Bielsku.

Murowany budynek kościoła we wsi Stare Bielsko został wzniesiony najprawdopodobniej około 1380 roku. Przybliżony czas budowy ustalono jedynie na podstawie analizy stylu i formy budynku, ponieważ nie odnaleziono dotychczas żadnych źródeł opisujących fakt jego budowy. Wzniesienie świątyni sfinansował właściciel wsi, bliski współpracownik królów czeskich — książę cieszyński Przemysław I Noszak.

Kościół w Starym Bielsku.

Katholische Kirche in Altbielitz. Źródło: Moriz Wopfner, Bielitz-Biala und seine umbegund, Fremdenverkehrs – Komitee Bielitz-Biala,
Innsbruck 1913.

Jak głosi legenda, w XII wieku w miejscu obecnego kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku znajdował się dębowy las. W 1131 roku wzniesiono w nim drewnianą, pogańską świątynię, w której czczono słowiańskie bóstwo Peruna – boga grzmotów i piorunów. Według legendy pod kościelnym ołtarzem ciągle znajduje się pień odwiecznego dębu. Z przekazu Mattheusa Oppolskyego proboszcza parafii św. Mikołaja wynika, że kościół w Starym Bielsku do 1447 roku byt świątynią parafialną nie tylko dla wsi Stare Bielsko, ale również dla sąsiedniego miasta Bielska. Kiedy w 1447 roku w Bielsku powołano do życia parafię św. Mikołaja, w jej skład weszła również parafia starobielska. Odtąd kościół w Starym Bielsku stał się kościołem filialnym bielskiej parafii. W pierwszej połowie XV wieku do budynku kościelnego po stronie zachodniej dobudowano wieżę, a w 1555 roku świątynia otrzymała renesansową polichromię i nowy dzwon.

Kościół w Starym Bielsku.

Litografia: Kościół św. Stanisława w Starym Bielsku. Autor: b.d. Rok: ok. 1885. Źródło: Biblioteka Śląska w Katowicach. Domena: publiczna.

W 1560 roku w związku z uznaniem luteranizmu za oficjalne wyznanie księstwa cieszyńskiego, kościół przejęli protestanci. Dopiero po 94 latach w okresie kontrreformacji świątynia wróciła w ręce katolików. Jedna z legend głosi, że w okresie wojny trzydziestoletniej, kiedy przez Stare Bielsko kilkukrotnie przechodziły wojska Szwedzkie, król Szwecji Gustaw II Adolf schronił się w kościele, z którego uciekł bocznymi drzwiami, zamykając je na klucz. Drzwi zostaną otwarte dopiero wówczas, gdy zapanuje pokój i pomyślność. Jednak fakty historyczne nie potwierdzają tego zdarzenia.

W latach 1830-1833 proboszcz bielskiej parafii św. Mikołaja, ks. dr Mattheus Oppolsky przeprowadził generalny remont świątyni w Starym Bielsku. W ramach prac budowlanych m.in.: nadbudowano wieżę, zamieniono kopułę na spiczasty hełm, zamurowano południowe wejście do wieży, wzniesiono przybudówkę ze schodami na chór i dobudowano kaplicę zmarłych. Sześćdziesiąt lat później nałożono obecny mały hełm z iglicą.

Kościół w Starym Bielsku.

Karta pocztowa: Gruss aus Altbielitz. Autor: b.d. Wydawca: b.d. Rok: b.d. Źródło: Archiwum Allegro. Domena: publiczna.

W 1953 roku ponownie erygowano parafię św. Stanisława Biskupa Męczennika we wsi Stare Bielsko. W maju 1997 roku kościół otrzymał relikwie św. Stanisława z katedry wawelskiej. Kościół jest najstarszą świątynią chrześcijańską w Bielsku-Białej.

Kościół w Starym Bielsku.

fot. Kościół w Starym Bielsku w 2008 r.

Kościół św. Stanisława w Starym Bielsku – Bielsko-Biała, ul. Klubowa 6