Przejdź do treści
Strona główna > Fabryka Bernaczików

Fabryka Bernaczików

Fabryka Bernaczików.

Joseph Bernaczik urodził się w 1808 roku. Naukę zawodu postrzygania i wykańczania sukna pobierał u Davida Grunewalda, fabrykanta sukna w Białej. W 1834 roku Bernaczik kupił parterowy dom na Żywieckim Przedmieściu, w którym uruchomił zakład wykończania sukna. Obecnie w miejscu budynku stoi klasztor sióstr de Notre Dame przy ulicy Schodowej 6. W 1850 roku Bernaczik wraz ze wspólnikiem, sukiennikiem Karlem Traugottem Graupnerem kupili dawną wytwórnię krochmalu Fritschego w Wapienicy, przy obecnej ulicy Kopytko. W zakupionej nieruchomości uruchomili zakład apretury. Pięć lat później po śmierci Graupnera Bernaczik został jedynym właścicielem firmy. Funkcję kierownika technicznego w zakładzie pełnił starszy syn Josepha – Alois, a księgowego młodszy syn Max. W 1869 roku w Sądzie Obwodowym w Cieszynie zarejestrowana została firma J. Bernaczik & Sohn.

Fabryka Bernaczików.

fot. Budynek dawnej fabryki Bernaczików w 2024 r.

W 1872 roku na tzw. Pastornaku, przy obecnej ulicy 1 Maja 19 vis-à-vis fabryki Karla Wolfa, Bernaczikowie wybudowali nowy zakład apretury. Dwa lata później Joseph Bernaczik wycofał się z prowadzenia działalności, a firmę przejęli jego synowie Alois i Max. Po pięciu latach działalności fabryki Bernaczikowie kupili sąsiednią nieruchomość położoną przy obecnej ulicy 1 Maja 17. Od ówczesnego jej właściciela Augusta Förstera, prywatnie zięcia Josepha nabyli wystawiony na licytację budynek dawnej fabryki Karla Piescha, zaadaptowany na kamienicę mieszkalną oraz znajdujący się na jej zapleczu budynek przemysłowy.

Fabryka Bernaczików.

W głębi po lewej stronie widoczny budynek fabryczny Bernaczików, za nim góruje sześciopiętrowa, żelbetowa tkalnia Karla Wolfa znajdująca się po przeciwnej stronie ul. 1 Maja. Karta pocztowa: Bielitz mit Beskiden Gebirge. Autor: b.d. Wydawca: A.B.B. Rok: 1915. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.

Alois Bernaczik był jednym z najaktywniejszych bielskich przedsiębiorców. Wspólnie z Moritzem Schrötterem założył Żywiecką Fabrykę Papieru. Zarobiony kapitał inwestował w akcje m.in. Bielsko-Bialskiego Banku Eskontowego i Wekslowego, Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda. Był pomysłodawcą budowy linii tramwajowej w Bielsku oraz członkiem Rady Miejskiej. Za swoje zasługi dla przemysłu w 1899 roku został odznaczony przez cesarza Franciszka Józefa I Złotym Krzyżem Zasługi Cywilnej z Koroną.

Od 1898 roku wspólnikiem w firmie J. Bernaczik & Sohn, został zięć Aloisa Karl Steffan junior, który po śmierci Aloisa w 1905 roku został jej jedynym właścicielem.

Fabryka Bernaczików – Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 19