Modernistyczną kamienicę przy zbiegu obecnych ulic Jana III Sobieskiego i 3 Pułku Strzelców Podhalańskich wybudowano w latach 1928-1930. Budynek wzniesiono na mocy rozporządzenia wykonawczego marszałka Józefa Piłsudskiego do ustawy O zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju. W myśl przepisów kwatera stała – mieszkanie, przysługiwała wyłącznie oficerom i żonatym podoficerom zawodowym w służbie stałej w stanie czynnym. Podoficerowie nie żonaci i szeregowcy byli zakwaterowani we wspólnych koszarach. O metrażu należnego mieszkania służbowego decydował stopień wojskowy lokatora, niezależnie od liczby członków rodziny.
rys. Projekt Alfreda Widermanna. Źródło: „Działalność budowlana Funduszu Kwaterunku Wojskowego”. Architektura i Budownictwo Nr 2-3/1929. Spółdzielnia Wydawnicza Architektów Polskich. Warszawa 1929. Domena: publiczna.
Powołany w celu budowy domów dla oficerów Fundusz Kwaterunku Wojskowego w Warszawie ogłosił konkurs architektoniczny na projekt budynku w Bielsku. Z 37 nadesłanych prac pierwsze i drugie miejsce zajęły projekty architektów Bohdana Lacherta, Józefa Szanajca i Włodzimierza Winklera. Jednak do realizacji wybrano projekt z miejsca trzeciego, cieszyńskiego architekta, Alfreda Wiedermanna, ponieważ okazał się najbardziej ekonomiczny. Wykonawcą robót budowlanych była firma inż. Ludwika Munka z Krakowa.
fot. Dom mieszkalny Funduszu Kwaterunku Wojskowego w Bielsku. Autor: b.d. Rok: 1930-1939. Źródło: Archiwum Państwowe. Domena: publiczna.
Trzypiętrową kamienicę posiadającą narożny taras z mieszkaniami dla 24 rodzin wybudowano na planie litery L. Znajdujące się w niej mieszkania, jak na ówczesne czasy, posiadały bardzo wysoki standard. Lokalizacja budynku nie była przypadkowa. Został on wzniesiony obok koszar wojskowych, mieszczących się w kompleksie dzisiejszego szpitala pediatrycznego przy ulicy Jana III Sobieskiego.
fot. Dawny Dom oficerski w 2017 r.
Dom Oficerski – Bielsko-Biała, ul. 3 Pułku Strzelców Podhalańskich 18-20-22 / ul. Sobieskiego 70