Pierwsza biblioteka publiczna w Bielsku powstała na mocy testamentu z 26 października 1720 roku Zygmunta Frölicha – dyrektora kancelarii zamkowej hrabiego Juliusza Sunnegha, pana na Bielsku. W swoim testamencie Frölich podarował cały posiadany księgozbiór na użytek publiczny dla bielskiej kancelarii, urzędników i wszystkich wykształconych mieszkańców. Zastrzegł jednak, że księgozbiór ma być utrzymywany w kompletnym stanie w miejscu, gdzie nie będzie narażony na wilgoć i zniszczenie oraz zakazał wypożyczania książek do domu. Zezwolił na udostępnianie książek jedynie w bibliotece. Ponadto jego wolą było, by księgozbiór posiadał katalog i stałego bibliotekarza. Otwarta w wybrane dni tygodnia biblioteka pierwotnie mieściła się w bielskim zamku i była często odwiedzana przez mieszkańców.
Karta pocztowa: Bielitz – Stadtberg mit fürstl. Schloss. Autor: b.d. Wydawca: Hermann Seibt, Meissen. Rok: 1905. Źródło: Archiwum Allegro. Domena: publiczna.
Około 1793 roku zbiory zostały przeniesione do archiwum miejskiego, które mieściło się w ówczesnym ratuszu na bielskim Rynku. Wraz z księgozbiorem spadkodawca pozostawił fundusz spadkowy w wysokości 1400 florenów reńskich, z których 200 florenów polecił przekazać na szpital przy kościele Św. Anny, 300 florenów dla kościoła Świętej Trójcy, 100 florenów na przytułek dla biednych, 300 florenów dla personelu kancelarii dworskiej oraz 400 florenów dla biblioteki. Pięć procent z kwoty przekazanej bibliotece corocznie miało służyć do uzupełniania i powiększania księgozbioru. Egzekutorem testamentu i zarządcą funduszu był magistrat miasta Bielska i urzędnicy dworscy, dzięki którym biblioteka działała przez około osiemdziesiąt lat. Dla miasta Bielska biblioteka była powodem do dumy, gdyż była pierwszą publiczną biblioteką na całym austriackim Śląsku.
6 czerwca 1808 roku biblioteka spłonęła wraz z księgozbiorem Frölicha w wielkim pożarze Bielska, którym strawił prawie całe miasto. Po pożarze brak było zainteresowania ponownym otwarciem biblioteki. Ostatnie informacje o księgozbiorze można znaleźć w sprawozdaniu do Urzędu Okręgowego z 31 maja 1843 roku, w którym zawarto zapisy o kapitale fundacyjnym Frölicha oraz stracie całej biblioteki w pożarze miasta. Ze środków funduszu pierwotnie chciano założyć nową bibliotekę, ale środki te w związku z inflacją straciły swoją wartość.
Pierwsza biblioteka publiczna na austriackim Śląsku – pierwotna lokalizacja bielski zamek