W latach 1898-1899 w miejscu rozebranej zewnętrznej linii obwarowań miejskich pod bielskim zamkiem, został wzniesiony przez Zarząd dóbr książąt Sułkowskich Bazar zamkowy, zwany również Wysokim trotuarem lub Podzamczem. Był to zespół budynków bezpośrednio przylegających do zamku od strony wschodniej i północnej, składający się z dwóch, różnych pod względem architektonicznym pierzei. Od strony obecnej ulicy Zamkowej budynek miał formę zamkniętej budowli arkadowej, na dachu której stworzono taras z ogrodem zamkowym inspirowanym „wiszącymi ogrodami”. Pierzeja od strony obecnego placu Chrobrego wybudowana była w formie jednopiętrowych kamienic ze sklepami na parterze oraz mieszkaniami na piętrze. Bazar zamkowy były pierwszym pasażem handlowym w mieście, w którym funkcjonowało kilkanaście sklepów i punktów usługowych.
Karta pocztowa: Bielitz – Schlossbasar mit Tunnel. Autor: nieznany. Wydawca: W. Krischke. Rok: 1915. Źródło: Wikimedia Commons. Domena: publiczna.
Po II wojnie światowej miejsce to stało się synonimem luksusu, działał tam miedzy innymi: Gallux – najbardziej ekskluzywny w mieście sklep z odzieżą damską, zabytkowa apteka, Pewex, dwupoziomowa kawiarnia, drogeria oraz księgarnia z płytami.
W 1974 roku w związku z planowanym poszerzaniem ulicy Zamkowej, ówczesne władze miasta podjęły kontrowersyjną decyzję zezwalającą na wyburzenie budynków bazaru. W wyniku wyburzenia odsłonięty został ceglany mur oporowy wzgórza zamkowego. Podczas prac rozbiórkowych ekipy budowlane naruszyły kanał przykrywający ciek wodny zwany Młynówką, płynący pod murem zamkowym. Zdaniem wielu mieszkańców pamiętających Wysoki trotuar, decyzją o jego wyburzeniu miasto bezpowrotnie zostało pozbawione części historycznego klimatu, niektórzy nazywają te działania wręcz barbarzyństwem.
fot. Mur zamkowy odsłonięty po wyburzeniu Bazaru zamkowego.
Mur oporowy, Bazar zamkowy, Wysoki trotuar, Podzamcze – Bielsko-Biała, ul. Zamkowa