Budynek wzniesiony na Dolnym Przedmieściu, około 1873 roku. Jego właściciel bielski fabrykant Emil Heinrich Piesch prowadził w nim wytwórnię sukna. Budynek oprócz pomieszczeń produkcyjnych posiadał lokal mieszkalny, który zajmował fabrykant wraz z rodziną. Po śmierci Piescha wytwórnię odziedziczył jego syn, również fabrykant sukna – Walter. W 1906 roku Walter Piesch poślubił córkę potentata gospodarczego, fabrykanta Karla Strzygowskiego.
Pierwszy po lewej stronie budynek rodziny Pieschów. Karta pocztowa: Bielitz – Giselastrasse. Autor: b.d. Wydawca: W Fröhlich (A. Hohn), Bielitz. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.
W 1910 roku po śmierci teścia Piesch stał się współwłaścicielem jego fabryki na Leszczynach. Odtąd obie firmy ściśle ze sobą współpracowały. Zmarłego przedwcześnie Waltera zastąpił w zarządzie obu przedsiębiorstw jego młodszy brat Hermann, który w 1930 roku doprowadził firmy do fuzji z bialską fabryką Rudolfa Hessa. Powstało jedno z największych przedsiębiorstw w przemyśle włókienniczym Bielska i Białej „Zjednoczone fabryki sukna i towarów wełnianych Hess, Piesch i Strzygowski”, którego zarząd miał siedzibę w budynku Pieschów przy obecnej ulicy Krasińskiego 18.
fot. Budynek dawnej wytwórni sukna Emila Piescha w 2025 r.
Budynek rodziny Pieschów – Bielsko-Biała, ul. Zygmunta Krasińskiego 18