Wywodzący się z jednej z najstarszych rodzin włókienniczych w Bielsku, fabrykant Richard Gustav Bathelt, na co dzień mieszkał w rodzinnej kamienicy przy dzisiejszej ulicy Partyzantów 25. W sąsiednim budynku pod nr 27 prowadził wraz z braćmi Robertem i Erwinem fabrykę, której zabudowania rozciągały się aż do ulicy 1 Maja.
fot. Rodzinna kamienica Batheltów przy ulicy Partyzantów 25 w 2019 r.
Richard Bathelt pełnił w mieście wiele znaczących funkcji; był członkiem Związku Przemysłowców Bielska Białej i Okolicy, jednym z dyrektorów Kasy Oszczędności Miasta Bielska, cenzorem filii Banku Austro-węgierskiego, członkiem zarządu Bielsko Bialskiego Banku Eskontowego i Wekslowego, Żywieckiej Fabryki Papieru, Fabryki Wyrobów Emaliowanych i Metalowych w Bielsku oraz prezesem Izby Handlowej i Przemysłowej w Bielsku. Za swoją działalność został odznaczony Orderem Cesarza Franciszka.
Karta pocztowa: Villa Bathelt – Zigeunerwald. Autor: b.d. Wydawca: b.d. Rok: ok. 1911. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.
Na początku XX wieku, kiedy wśród bielskich elit zapanowała moda na wznoszenie letnich rezydencji, Bathelt w 1907 roku w Cygańskim Lesie przy ulicy Jägerhausstraße, obecnej Pocztowej wybudował okazałą willę z wieżyczką. W 1923 roku budynek przepisał na swoją żonę Gertrudę Molenda-Bathelt, która była córką znanego bielskiego przemysłowca Gustava Molendy.
fot. Letnia willa Richarda Bathelta w 2020 r.
Od lat osiemdziesiątych XX wieku w willi funkcjonuje Dom Dziecka.
Letnia willa Richarda Bathelta – Bielsko-Biała, ul. Pocztowa 24