Kiedy w 1874 roku weszła w życie ustawa nakładająca obowiązek prowadzenia na terenie Galicji nauki w języku polskim w szkołach średnich, a jedyną polską szkołą średnią w najbliższej okolicy było gimnazjum w Cieszynie, dla Polaków w Białej priorytetem stało się otwarcie w mieście szkoły średniej. Rozwój polskojęzycznych szkół wymagał przygotowania odpowiednio wykształconej kadry pedagogicznej. W tym celu w 1907 roku w Kętach powołano do życia krajowe seminarium męskie. Jednak działalność placówki była negatywnie oceniana. Szkole zarzucano, że z uwagi na lokalizację ma zbyt małą frekwencję, oraz że poziom nauczania jest zbyt niski. Powstanie seminarium w Kętach było silnym impulsem dla polskich mieszkańców Białej do podjęcia działań zmierzających do utworzenia seminarium w mieście. Na początku 1907 roku władze krajowe we Lwowie wyraziły zgodę na założenie w Białej prywatnego seminarium nauczycielskiego, deklarując na rzecz szkoły subwencję. Pierwszym rokiem działalności Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Białej był rok szkolny 1908/1909, a jego pierwszym dyrektorem został Ignacy Stein. Każdy, kto chciał uczyć się w seminarium, musiał złożyć ostatnie świadectwo szkolne, metrykę urodzenia i świadectwo szczepienia przeciw ospie oraz uiścić stosowną opłatę. Następnie kandydat na ucznia, musiał zdać egzamin wstępny, podczas którego sprawdzano jego wiedzą nabytą w szkole ludowej. Według wspomnień znanego śląskiego pisarza Gustawa Morcinka, który ukończył seminarium w 1914 roku, dyrektor szkoły Ignacy Stein osobiście egzaminował kandydatów na przyszłych nauczycieli. Podczas egzaminu sprawdzał ich wiedzę z biologii, matematyki, gramatyki języka polskiego, geografii i bieżącej polityki c.k. monarchii oraz zdolności wokalne i recytatorskie. W pierwszym roku funkcjonowania seminarium, w klasie przygotowawczej kształciło się 30 uczniów.
Karta pocztowa: Biala – Polnisches Lehrer Seminar. Autor: b.d. Wydawca: A.B.B. Rok: 1916/17. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.
30 października 1910 roku bialskie seminarium wprowadziło się do nowego gmachu wzniesionego obok sierocińca ewangelickiego przy ulicy Komorowickiej. Projekt budynku, który został wybudowany w latach 1908-1910 wykonał krakowski architekt Sławomir Odrzywolski. Na ceglastej elewacji budynku, pod dachem umieszczono półfigury dziewczyny i chłopaka w strojach krakowskich projektu Jana Raszki. Dzieło stanowiło aluzję do młodopolskiej fascynacji sztuką ludową. Środki na budowę szkoły pochodziły głównie od darczyńców ze wszystkich zaborów. Ponadto pewna ich część została zebrana w 1909 roku podczas zbiórki przeprowadzonej na ziemiach polskich pod trzema zaborami z okazji zbliżającej się 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
fot. Budynek dawnego seminarium w 2024 r.
W ceremonii otwarcia budynku wzięli udział m.in.: poseł ks. Stanisław Stojałowski, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Szkoły Ludowej Ernest Bandrowski, delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kilkutysięczny tłum mieszczan, chłopów i robotników. Uroczystość rozpoczął pochód, który przeszedł głównymi ulicami miasta pod kościół Opatrzności Bożej w Białej, gdzie odprawiona została msza świętą. Następnie uczestnicy udali się pod gmach szkolny na poświęcenie budynku przez biskupa krakowskiego Anatola Nowaka. Ceremonię uświetnił występ chóru akademickiego z Krakowa. Po zakończeniu uroczystości zaproszeni goście udali się na bankiet do hotelu „Pod Czarnym Orłem”.
fot. Półfigury dziewczyny i chłopaka w strojach krakowskich.
Z uwagi na wybuch I wojny światowej gmach seminarium w lipcu 1915 roku został zajęty na cele wojskowe. Utworzono w nim szpital rezerwowy. W związku z zajęciem budynku szkołę zamknięto, a lekcje w roku szkolnym 1914/1915 zawieszono. Sytuacja ta nie trwała jednak długo i jeszcze w 1915 roku uczniowie wrócili do szkoły. W roku szkolnym 1969/70 do budynku przeniesiono Liceum ekonomiczne, Technikum Ekonomiczne i Zasadniczą Szkołę Handlową tworząc finalnie Zespół Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej.
Gmach Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego – Bielsko-Biała, ul. Komorowicka 27