Przejdź do treści
Strona główna > Komunalna Szkoła Męska w Bielsku

Komunalna Szkoła Męska w Bielsku

Komunalna Szkoła Męska w Bielsku.

Od 1883 roku Komunalna Szkoła Męska dzieliła pomieszczenia wraz ze Szkołą Przemysłową w południowym skrzydle gmachu szkół średnich przy obecnej ulicy Słowackiego. W latach 1888-1889 z funduszy miejskich wybudowano na potrzeby szkoły odrębny budynek przy Zennerbergu, nieopodal kościoła św. Mikołaja, na terenie dawnego ogrodu parafialnego. Projekt budynku wzniesionego przez budowniczego Maurycego Thiena wykonał architekt miejski Karol Standler von Wolfersgrün. Budynek zaliczany jest do dzieł pełnego historyzmu. Posiada masywną neorenesansową rustykowaną elewację. Na osi głównej elewacji znajduje się główny portal ujęty w rustykowane kolumny, które pierwotnie miały być wykonane z granitu, jednak ostatecznie sporządzono je z otynkowanej cegły.

Komunalna Szkoła Męska w Bielsku.

fot. Budynek Komunalnej Szkoły Męskiej w 2021 r.

Szkoła pod względem prawnym była publiczna, ale w rzeczywistości uczęszczały do niej wyłącznie dzieci katolickie. Od 1891 roku placówka była siedmioklasowa, a od 1898 roku podzielono ją na pięcioklasową szkołę ludową i trzyklasową wydziałową.

Po II wojnie światowej budynek użytkowany był przez Zespół Szkół Zawodowych. W 1980 roku został przekazany na siedzibę Państwowego Liceum Plastycznego, które przeniosło się z dotychczasowej lokalizacji w Zamku książąt Sułkowskich.

Komunalna Szkoła Męska – Bielsko-Biała, ul. Władysława Sikorskiego 8