Przejdź do treści
Strona główna > Gospoda „Pod Patriotą”

Gospoda „Pod Patriotą”

Gospoda Pod Patriotą.

Budynek na granicy Aleksandrowic i Starego Bielska, u zbiegu dzisiejszych ulic Jana III Sobieskiego i Emilii Plater został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Przez kilkanaście lat mieściła się w nim gospoda „Pod Patriotą” (Gasthaus „zum Patrioten”) prowadzona przez Pawła Waloschke. Restaurator regularnie organizował dla mieszkańców festiwal uboju świń, bankiety i tańce. Często urządzane były również imprezy charytatywne, z których dochód przeznaczany był na posiłki dla biednych uczniów.

Karta pocztowa: Altbielitz und Alexsanderfeld. Auto: b.d. Wydawca: b.d. Rok: b.d. Źródło: Piotr Kenig i Wojciech Kominiak, Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej, WMW Mirosław Caputa, Bielsko-Biała 2001. Domena: publiczna.

W pomieszczeniach budynku odbywały się spotkania Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli w Bielsku oraz pastorów ewangelickich, z uwagi na niedaleką lokalizację kościoła ewangelickiego w Starym Bielsku. Gospoda w Aleksandrowicach była ulubionym miejscem odwiedzin Bielszczan, którzy po niedzielnym spacerze chętnie wpadali do niej na smaczny obiad i piwo. Po II wojnie światowej w budynku mieścił się oddział Ligi Obrony Kraju.

fot. Budynek dawnej gospody Pod Patriotą w 2019 r.

Gospoda „Pod Patriotą” – Bielsko-Biała, ul. Jana III Sobieskiego 92