Przejdź do treści
Strona główna > Bajkowa willa Mänhardta

Bajkowa willa Mänhardta

Willa Manhardta

Serdeczne podziękowania dla właściciela Villi Laskowa za udostępnienie obiektu.

Pod koniec XIX wieku wśród bielskich elit, zapanował trend wznoszenia letnich rezydencji w Cygańskim Lesie. Przemysłowcy, kupcy, politycy i ludzie kultury znajdowali w nowych domach wytchnienie od fabrycznego zgiełku Bielska i Białej. W 1890 roku do mieszkańców Cygańskiego Lasu dołączył Adolf Erich Mänhardt – współwłaściciel fabryki obić zgrzebnych i wyrobów skórzanych Hähnel, Mänhardt & Comp., która na początku XX wieku była największą tego typu fabryką w całej Austrii oraz współzałożyciel Bielsko-Bialskiego Browaru Parowego. Jego letnia willa, otoczona parkiem leśnym była malowniczym przykładem stylu cottage, który w tamtym okresie panował w zabudowie dzielnic uzdrowiskowych całych Austro-Węgier. W budowli przy dzisiejszej ulicy Laskowej, swoim pięknem urzekały ażurowe, snycerskie zdobienia partii szczytowych oraz lekkie przeszklone werandy.

Po śmierci Adolfa Mänhardta willę odziedziczyła jego córka, Sydonia Wilde, żona konsula austriackiego. Po II wojnie światowej, budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Początkowo zamieszkiwany był przez osoby prywatne, a na początku lat siedemdziesiątych XX wieku utworzono w nim ośrodek Funduszu Wczasów Pracowniczych, który najpierw był własnością Fabryki Samochodów Małolitrażowych, a później Fiata Auto Poland.

Obecnie urzekająco piękna Villa Laskowa jest w rękach prywatnego właściciela, który przywrócił jej dawny blask, za co został uhonorowany prestiżowym tytułem Modernizacja Roku 2009 w kategorii Obiekty zabytkowe oraz Nagrodą Generalnego Konserwatora Zabytków. Villa Laskowa jest przygotowana na obsługę konferencji i bankietów na najwyższym poziomie, oferuje swoim klientom luksusową ofertę szkoleniowo-konferencyjną, wzbogaconą o możliwość degustacji i zakupu win włoskich oraz delektowania się potrawami włoskiej kuchni.

Willa Manhardta

Willa Adolfa Mänhardta.

Willa Manhardta

Willa Adolfa Mänhardta.

Willa Adolfa Mänhardta, Villa Laskowa – Bielsko-Biała, ul. Laskowa 54