Jednopiętrowa, murowana willa na Dolnym Przedmieściu, przy skrzyżowaniu obecnych ulic Słowackiego i Żeromskiego, została wzniesiona około 1870 roku. Budynek wraz z przyległym ogrodem należał do przemysłowca Felixa Fromma – właściciela położonej na sąsiedniej parceli odlewni metali. Po śmierci Fromma w 1888 roku właścicielami nieruchomości zostali jego spadkobiercy.
W 1890 roku w związku z zakwaterowaniem w Bielsku żołnierzy 5 Morawsko-Śląskiego Batalionu Strzelców oraz brakiem stałych koszar miejskich, willę wynajęto dla potrzeb wojska na lazaret. O jej wyborze zadecydował fakt, iż była oddalona tylko 200 metrów od tymczasowych koszar, które ulokowano na Strzelnicy Miejskiej.
W 1895 roku ulokowane pomiędzy ulicami Słowackiego, Żeromskiego i Struga zabudowania fabryczne wraz z willą nabył przedsiębiorca Enno von Münstermann i prowadził w nich fabrykę maszyn i armatury oraz odlewnię. Fabryka zatrudniała około 110 pracowników, a jej podstawowa produkcja obejmowała armaturę do centralnego ogrzewania, gazu, wody, wyroby z brązu, maszyny i urządzenia dla cukrowni, metal łożyskowy, rury, ruszty kotłowe i parowozowe, uchwyty, wentyle i wodowskazy.
fot. Dawna willa Felixa Fromma połączona z zabudowaniami fabrycznymi w 2022 r..
fot. Hale fabryczne fabryki Felixa Fromma przy obecnej ul. Słowackiego.
Willa i fabryka Feliksa Fromma, później Enno von Münstermanna – Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 34