Przejdź do treści
Strona główna > Willa i fabryka Feliksa Fromma

Willa i fabryka Feliksa Fromma

Willa i fabryka Feliksa Fromma

Jednopiętrowa, murowana willa na Dolnym Przedmieściu, przy skrzyżowaniu obecnych ulic Słowackiego i Żeromskiego, została wzniesiona około 1870 roku. Budynek wraz z przyległym ogrodem należał do przemysłowca Feliksa Fromma – właściciela położonej na sąsiedniej parceli odlewni metali. Po śmierci Fromma w 1888 roku właścicielami nieruchomości zostali jego spadkobiercy.

W 1890 roku w związku z zakwaterowaniem w Bielsku żołnierzy 5 Morawsko-Śląskiego Batalionu Strzelców oraz brakiem stałych koszar miejskich, willę wynajęto dla potrzeb wojska na lazaret. O jej wyborze zadecydował fakt, iż była oddalona tylko 200 metrów od tymczasowych koszar, które ulokowano na Strzelnicy Miejskiej.

W 1895 roku ulokowane pomiędzy ulicami Słowackiego, Żeromskiego i Struga zabudowania fabryczne wraz z willą nabył przedsiębiorca Enno von Münstermann i prowadził w nich fabrykę maszyn i armatury oraz odlewnię. Fabryka zatrudniała około 110 pracowników, a jej podstawowa produkcja obejmowała armaturę do centralnego ogrzewania, gazu, wody, wyroby z brązu, maszyny i urządzenia dla cukrowni, metal łożyskowy, rury, ruszty kotłowe i parowozowe, uchwyty, wentyle i wodowskazy.

Willa i fabryka Feliksa Fromma

fot. Willa Feliksa Fromma połączona z zabudowaniami fabrycznymi.

Willa i fabryka Feliksa Fromma

fot. Hale fabryczne fabryki Feliksa Fromma.

Willa i fabryka Feliksa Fromma, później Enno von Münstermanna – Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 34