Przejdź do treści
Strona główna > Bracia Sennewaldt – szczotki dla Jego Cesarskiej Mości

Bracia Sennewaldt – szczotki dla Jego Cesarskiej Mości

befaszczot

„…najlepsze są dla tego celu szczotki firmy Bracia Sennebaldt (Bielsko, Biała, Śląsk), które przez tę firmę polecane są do bielizny. Wszyscy, którym ofiarowałem szczotki te (a rozdałem już przeszło dwa tuziny dla propagandy), błogosławią mnie i tę firmę. Szczotki są szczecinowe i na pierwszy „rzut oka” robią wrażenie za twardych. Wymoczone trochę w gorącej wodzie stają się wprost wspaniałe. Znałem panie skarżące się na chroniczną chropawość skóry. Po użyciu szczotek stały się gładkie jak alabastry.”

„Narkotyki” – Stanisław Ignacy Witkiewicz

W 1876 roku w mieście Biała, synowie bielskiego kupca i burmistrza miasta – Karla Ferdinanda Sennewaldta, bracia Albert i Erich kupili od znanego bialskiego sukiennika Carla Hessa budynek przy ówczesnej ulicy Rudolfa 7. W nowo nabytej nieruchomości bracia otworzyli pierwszą austriacką fabrykę szczotek i pędzli „Gebrüder Sennewaldt”. W początkowym okresie działalności firma posiadała skromne zaplecze lokalowe i maszynowe.

W 1884 roku po śmierci Alberta prowadzenie zakładu przejął jego brat, wspólnie z synami zmarłego. Dziewięć lat później jedynymi właścicielami Fabryki Szczotek i Pędzli zostali synowie Alberta – Oskar i Hugon. W tym samym roku nastąpił znaczny rozwój fabryki, m.in. uruchomiono warsztat do budowy maszyn dla przemysłu szczotkarskiego. Fabryka braci Sennewaldt zatrudniała znakomitych fachowców z Niemiec i Austro-Węgier, którzy ręcznie wytwarzali bardzo szeroki asortyment szczotek i pędzli. Jej produkcja obejmowała szczoteczki do zębów, szczotki do ubrań, włosów, końskiej sierści, pędzle malarskie i do golenia. W produkcji wykorzystywano szczecinę, włosie koni, kóz, borsuków, tchórzy, kun, wiewiórek, skunksów i niedźwiedzi. Przetwarzano m.in. korzenie ryżowe i kokos. Wykorzystywano drewno dębu, buka, lipy, świerka, a także drewno szlachetne. Zakład, jako jedyny w Europie dostarczał szczotki na dwór cesarza Franciszka Józefa, co potwierdzało wysoką jakość wyrobów. W nagrodę otrzymał tytuł „Dostawcy Dworu Cesarskiego w Wiedniu”. Jego produkty trafiały również do krajów bałkańskich, Rosji, Szwajcarii, Włoch, a także do Egiptu i Ameryki Południowej. Około 1913 roku powiększono park maszynowy, utworzono warsztat remontowy i stolarski, co wpłynęło na dalszy rozwój przedsiębiorstwa.

Wybuch I wojny światowej i realizacja zamówień dla wojska poprawiły sytuację finansową zakładu. Wzniesiono wówczas nowy, trzypiętrowy budynek i zwiększono zatrudnienie do 400 pracowników. Gospodarcza stagnacja w okresie międzywojennym negatywnie wpłynęła na działalność firmy, która zaczęła podupadać. Dopiero w 1935 roku nastąpiła poprawa sytuacji. We wrześniu 1939 roku, po wkroczeniu wojsk niemieckich do Białej, produkcję fabryki ponownie przestawiono na potrzeby wojska. W pierwszych latach wojny zmarli ówcześni właściciele fabryki bracia Oskar i Hugon, a przedsiębiorstwo przejęły córki Hugona – Erna i Gertruda oraz jego zięć Otto Bittner, który zarządzał fabryką do 1945 roku.

Bielska Fabryka Szczotek i Pędzli - Befaszczot.

fot. Fabryka szczotek i pędzli Befaszczot.

Po zakończeniu wojny fabryka została znacjonalizowana i otrzymała nazwę Fabryka Szczotek i Pędzli „Bracia Sennewaldt”- pod zarządem państwowym – Biała Krakowska, ul. Paderewskiego 7. Przejęty obiekt wymagał remontu, a park maszynowy naprawy i unowocześnienia. W kolejnych latach rozpoczęto usuwanie zniszczeń w fabryce, przystąpiono do kompletowania dokumentacji technicznej oraz wymiany maszyn. W 1950 roku fabrykę połączono z działającą w latach 1930–1939, przy obecnej ulicy Szkolnej, Fabryką Szczotek i Pędzli „Sanax” braci Golberg. Nowe przedsiębiorstwo otrzymało nazwę Państwowa Fabryka Szczotek i Pędzli Bielsko-Biała.

Fabryka szczotek i pędzli „Gebrüder Sennewaldt”, BEFASZCZOT – ul. Paderewskiego 7