Przejdź do treści
Strona główna > Od fabryki Karla Piescha do kamienicy czynszowej

Od fabryki Karla Piescha do kamienicy czynszowej

Fabryka Karla Piescha.

W 1863 roku przy ówczesnej ulicy Pastornak, naprzeciwko przędzalni lnu Karla Wolfa wzniesiono okazały, dwupiętrowy budynek fabryczny. Jego właścicielem był pochodzący z fabrykanckiej rodziny mistrz sukienniczy Karl Traugott Piesch. Po ślubie w 1842 roku z Emilie Kunz, Piesch prowadził działalność na Górnym Przedmieściu w domu swojego teścia przy obecnej ulicy Jana III Sobieskiego 35. W 1856 roku zakupił na licytacji sąsiedni budynek mieszkalny należący do Wilhelma Bathelta. Na jego zapleczu wybudował niewielką, piętrową wytwórnię sukna. Zakład prowadził wspólnie z młodszym bratem Heinrichem.

Fabryka Karla Piescha.

Fabryka sukna Karla Piescha przy obecnej ulicy 1 Maja 17. Źródło: Litografia C. Bollmana. Rok: ok. 1870.

W 1863 roku Piesch zainwestował cały majątek, w budowę fabryki przy ulicy Pastornak. W nowym budynku znajdowała się tkalnia sukna i wyrobów wełnianych oraz pomieszczenia mieszkalne, w których właściciel zamieszkał wraz z rodziną. Jego firma została zarejestrowana w sądzie obwodowym w Cieszynie we wrześniu 1864 roku. Rok później fabryka zbankrutowała i została wystawiona na licytację. Według przekazów rodzinnych Piesch fałszował weksle. Po ujawnieniu tego procederu uciekł do Ameryki, pozostawiając w Bielsku żonę i dzieci.

Fabryka Karla Piescha.

fot. Budynek dawnej fabryki Karla Piescha przy ul. 1 Maja 17 w 2024 r.

Od 1866 roku część po­mieszczeń fabrycznych wynajmował na potrzeby działalności gospodarczej kuzyn Piescha – August Förster. Około 1873 roku Förster został właścicielem całego budynku położonego przy ulicy 1 Maja 17. Po upadłości jego firmy na skutek kryzysu światowego, w 1877 roku fabrykę przejął Joseph Bernaczik. Prywatnie teść Förstera, a zarazem właściciel sąsiedniego zakładu apretury J. Bernaczik & Syn. Budynek został przekształcony z fabrycznego w kamienicę czynszową. Dzięki zmianie przeznaczenia obiekt zachował niemal pierwotną formę, i jest jednym z nielicznych przykładów architektury fabrycznej tamtej epoki.

Fabryka sukna Karla Piescha – Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 17