Budynek leśniczówki na bielskich Błoniach przy obecnej ulicy Pocztowej, wzniesiony został w latach 1856-1857 u podnóża jednego z bocznych grzbietów Koziej Góry, zwanego Macherową Górą. Leśniczówka była siedzibą Zarządu Lasów Miasta Bielska. Odwiedzających ją turystów częstowano skromnym poczęstunkiem.
fot. Budynek dawnej leśniczówki w Mikuszowicach.
W latach 1883-1885 w jej sąsiedztwie, na gruntach wykupionych od chłopów została założona szkółka drzewek oraz stworzono plac zabaw dla dzieci. Leśniczówkę nazywano też „domem myśliwskim”, gdyż Cygański Las w XIX wieku był miejscem polowań, a zamożniejsi mieszkańcy za odpowiednią opłatą mogli uzyskać stosowne pozwolenie na polowanie.
Karta pocztowa: Bielitz, Zigeunerwald – Jägerhaus. Autor: b.d. Wydawca: S. Goldstein. Rok: ok. 1900. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.
W 1886 roku na terenie lasu upolowano jedenaście rogaczy, szesnaście zajęcy, trzy lisy i jedną kunę. W grudniu 1900 roku koło budynku leśniczówki postawiono pomnik leśniczego Andrzeja Schuberta, który w przez czterdzieści pięć lat strzegł i opiekował się lasem. Kolejnymi leśniczymi byli Jan Bartsch, Franciszek Oczkowski – autor „Kroniki lasów komunalnych miasta Bielska” oraz pochodzący z Jeleniej Góry Fryderyk Grummich. W latach 1948 oraz 1978 budynek leśniczówki został przebudowany.
fot. Pomnik upamiętniający leśniczego Andrzeja Schuberta.
fot. Okolicznościowa tablica.
Rada Miejska miasta Bielsko w grudniu 1902 roku wyraziła zgodę na zakup terenów, poniżej leśniczówki i urządzenie na nich placu ćwiczeń dla stacjonującej w mieście kawalerii. Urządzony plac miał kształt prostokąta o długości boków 950 metrów i 600 metrów. Obecnie na jego części znajduję się teren rekreacyjny, ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców miasta, którzy chętnie odwiedzają bielskie Błonia.
fot. Teren rekreacyjny na Błoniach, dawny plac ćwiczeń kawalerii.
Leśniczówka na Błoniach, Dom Myśliwski – Bielsko-Biała, ul. Pocztowa 32