Budynek stojący przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Żeromskiego i Słowackiego został zaprojektowany i wybudowany w 1923 roku przez firmę „Karol Korn” Budowlana Spółka Akcyjna w Bielsku, prowadzoną przez Feliksa Korna, syna Karola Korna. Właścicielami budynku byli pochodzący ze znanej rodziny żydowskich przemysłowców z Bielska, bracia Robert i Willy Tugendhat.
fot. Willa braci Tugendhat przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Słowackiego.
W modernistycznej willi pokrytej mansardowym dachem z dekoracyjnymi lukarnami budowniczowie zastosowali wiele architektonicznych rozwiązań, stosowanych w kamienicach bogatych mieszczan w XIX i na początku XX wieku. Najbardziej ozdobna jest elewacja zachodnia budynku, posiadająca ryzalit z doryckimi kolumnami, loggie z jońskimi pilastrami i trójkątny przyczółek. Obok willi znajdował się niewielki budynek wozowni, a całość posesji dopełniał duży ogród z owocowymi drzewami.
fot. Willa braci Tugendhat w 2020 r.
Bracia Tugendhat byli synami Samuela Tugendhata, bielskiego fabrykanta sukna, właściciela m. in. nabytej w 1910 roku od producenta fezów tureckich Teodora Pollaka, fabryki przy dzisiejszej ulicy Żywieckiej 13. Kiedy w 1912 roku bracia przejęli po zmarłym ojcu bialską fabrykę, szybko zamienili ją w największe przedsiębiorstwo przemysłowe w mieście. Robert i Willy prowadzili fabrykę do wybuchu II wojny światowej. W 1939 roku Willy wyjechał do USA z zamiarem docelowego osiedlenia w Sao Paulo, natomiast Robert wyemigrował do Brazylii rok później.
Willa braci Tugendhat – Bielsko-Biała, ul. Żeromskiego 2 / ul. Słowackiego 32