Przejdź do treści
Strona główna > Pierwsza stacja pocztowa w Bielsku

Pierwsza stacja pocztowa w Bielsku

Pierwsza poczta w Bielsku.

W 1742 roku po zakończeniu I wojny śląskiej i przekazaniu Prusom przez Austrię w ramach rozejmu prawie całego Śląska, nastąpiło zablokowanie dotychczasowych szlaków pocztowych. Zaistniała sytuacja wymusiła na władzach Austrii wytyczenie nowych, bezpiecznych tras uwzględniających aktualne położenie granic. Jedną z nowych tras był szlak z Cieszyna do Krakowa ze stacjami pocztowymi w Skoczowie i Bielsku. Ówczesny transport korespondencji odbywał się konno, a przesyłki przewożone były w torbach przymocowanych do siodła. Wybudowanie „szlaku cesarskiego” łączącego Wiedeń ze Lwowem znacznie poprawiło komfort podróżowania, umożliwiając tym samym wykorzystanie innych środków transportu.

23 maja 1775 roku tuż po godzinie drugiej w nocy do Bielska przybył pierwszy dyliżans z Wiednia. Był to nie lada wyczyn, ponieważ dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym przyjazd nastąpił o dwa dni wcześniej niż planowano. Od tamtego okresu dyliżans stał się najpopularniejszą formą transportu, wykorzystywaną do przywożenia korespondencji, a w późniejszym okresie również ludzi. W budynku pod Nr 22 na Starym Rynku, od 1773 roku mieściła się stacja pocztowa. Stacja posiadała rozdzielnię listów i paczek oraz pełniła funkcje hotelu. Budynek posiadał sień przejazdową, która prowadziła do obszernej stajni, znajdującej się w miejscu dzisiejszej kamienicy przy ulicy Wzgórze 5. Stajnia mogła pomieścić około dwudziestu koni jednocześnie. Z uwagi na ogromny rozwój usług pocztowych oraz fakt, że w 1838 roku w Bielsku przecinało się kilka szlaków, bielska placówka uzyskała status urzędu rozdzielczego. Jego zadaniem było obsługiwanie szlaków pocztowych w miejscu ich przecięcia. W tamtym okresie w Bielsku krzyżowały się m.in. dwa szlaki prowadzące w kierunku Wiednia i trzy w kierunku Lwowa. Ponadto stacja obsługiwała kilka szlaków o mniejszym znaczeniu.

Pierwsza poczta w Bielsku.

fot. Budynek pierwszej poczty w Bielsku w 2017 r.

W 1874 roku urząd pocztowy przeniesiono spod numeru 22 do większych pomieszczeń w narożnym budynku Rynek 32, który po dwunastu latach okazał się również za mały. Na kilkanaście kolejnych lat pocztę przeniesiono do kamienicy Rynek 24, a stamtąd ostatecznie w 1898 roku do nowego, obecnego budynku Poczty Głównej.

Budynek pierwszej stacji pocztowej w Bielsku, stara poczta w Bielsku – Bielsko-Biała, Rynek 22