Przejdź do treści
Strona główna > Poczta w Bielsku

Poczta w Bielsku

Pierwsza poczta w Bielsku.

W 1742 roku po zakończeniu I wojny śląskiej i przekazaniu przez Austrię prawie całego Śląska Prusom w ramach rozejmu, nastąpiło zablokowanie dotychczasowych szlaków pocztowych. Zaistniała sytuacja wymusiła na władzach Austrii wytyczenie nowych, bezpiecznych tras uwzględniających aktualne położenie granic. Jedną z nowych tras był szlak z Cieszyna do Krakowa ze stacjami pocztowymi w Skoczowie i Bielsku. Ówczesny transport korespondencji odbywał się konno. Przesyłki przewożone były w torbach przymocowanych do siodła. Wybudowanie „szlaku cesarskiego” łączącego Wiedeń ze Lwowem znacznie poprawiło komfort podróżowania, umożliwiając tym samym wykorzystanie innych środków transportu. 23 maja 1775 roku tuż po godzinie drugiej w nocy przybył do Bielska pierwszy dyliżans pocztowy z Wiednia. Było to nie lada wydarzenie, ponieważ dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym przyjazd dyliżansu nastąpił o dwa dni wcześniej niż planowano. Od tamtego okresu dyliżansy stały się najpopularniejszą formą transportu. Wykorzystywano je do przywożenia korespondencji, a w późniejszym okresie również do transportu ludzi.

Poczta w Bielsku.

Wschodnia pierzeja rynku w Bielsku. Drugi z prawej strony dawny budynek stacji pocztowej. Karta pocztowa: Bielitz – Ringplatz Ostseite. Autor: b.d. Wydawca: B. Loinger, Biala. Rok: 1907. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.

Od 1773 roku na rynku w Bielsku w budynku nr 22 mieściła się stacja pocztowa. Stacja posiadała rozdzielnię listów i paczek oraz pełniła funkcje hotelu. Budynek posiadał sień przejazdową, która prowadziła do stajni, znajdującej się w miejscu obecnej kamienicy przy ulicy Wzgórze 5. Stajnia mogła pomieścić około dwadzieścia koni jednocześnie. Z uwagi na postępujący rozwój usług pocztowych oraz fakt, że w 1838 roku w Bielsku przecinało się kilka szlaków, bielska placówka uzyskała status urzędu rozdzielczego. Jego zadaniem było obsługiwanie szlaków pocztowych w miejscu ich przecięcia. W tamtym okresie w Bielsku krzyżowały się m.in. dwa szlaki prowadzące w kierunku Wiednia i trzy w kierunku Lwowa. Ponadto stacja obsługiwała kilka szlaków o mniejszym znaczeniu.

Poczta w Bielsku.

fot. W środku budynek pierwszej stacji pocztowej w Bielsku w 2025 r.

W 1874 roku urząd pocztowy przeniesiono z kamieniczki o nr 22 do większych pomieszczeń w narożnym budynku Rynek 32, który po dwunastu latach funkcjonowania okazał się również za mały. Na kilkanaście kolejnych lat pocztę przeniesiono do kamienicy Rynek 24, a stamtąd w 1898 roku do nowego, obecnego budynku Poczty Głównej.

Poczta w Bielsku.

fot. Kamieniczka Rynek 24 – dawny budynek poczty.

Budynek pierwszej stacji pocztowej w Bielsku – Bielsko-Biała, Rynek 22