Neobarokowa kamienica przy skrzyżowaniu obecnych ulic Teodora Sixta i 3 Maja, została wzniesiona w latach 1890-1895 dla właściciela młyna parowego w Białej – Michaela Neumanna. Projekt budynku wykonał spokrewniony z właścicielem, urodzony w Jasienicy i prowadzący swoją pracownię w Wiedniu – architekt Alexander Neumann. Kamienicę posiadającą bogato zdobioną elewację wieńczą narożna kopuła i owalne lukarny w dachu z wplecionymi motywami lwich paszczy i łap. Lwie atrybuty zdobią także portal bramy, w miejscu przeznaczonym dla herbowego kartusza.
fot. Kamienica Michaela Neumanna w 2023 r.
Po 1904 roku właścicielem kamienicy została Berta Mikesch, a dwa lata później fabrykant Georg Schwabe. Schwabe – wybitny wynalazca i właściciel fabryki początkowo mieszkał w kamienicy przy obecnym placu Wojska Polskiego 9, a około 1899 roku przeprowadził się do nowo wybudowanego domu dr Macieja Kwiecińskiego przy ul. Legionów 13. Osiągane zyski w dobrze prosperującej fabryce pozwoliły Georgowi Schwabe na zakup od Berty Mikesch kamienicy przy ulicy 3 Maja. W zakupionym w 1908 roku budynku zamieszkał aż do śmierci. Zmarł w 1924 roku.
fot. Elewacja kamienicy Michaela Neumanna.
W latach 1937-1939 w kamienicy mieszkał generał Józef Kustroń, dowódca stacjonującej w Bielsku 21 Dywizji Piechoty Górskiej.
Kamienica Michaela Neumanna, Georga Schwabe – Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 27