Przejdź do treści
Strona główna > Hotel Beskid – Beskiden Hotel

Hotel Beskid – Beskiden Hotel

Hotel Beskid.

W 1895 roku, w Cygańskim Lesie przy drodze wiodącej do Olszówki Górnej, Józef i Augusta Nachmann otworzyli Hotel Beskidy. Ozdobą budynku hotelowego wzniesionego w pobliżu ostatniego przystanku linii tramwajowej była drewniana, przeszklona restauracja, która serwowała gościom wyśmienite dania. W 1904 roku obok hotelu, bliżej drogi, Nachmannowie wybudowali drugi budynek hotelowy. Budowla została wzniesiona w stylu cottage, ze szczytem zdobionym koronkową robotą snycerską.

Hotel Beskid.

Karta pocztowa: Zigeunerwald – Beskiden Hotel. Autor: b.d. Wydawca: B. Loinger, Biala. Rok: 1906. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.

W nowych pomieszczeniach znajdowały się pokoje gościnne i kawiarnia, ponadto na parterze mieścił się sklep wielobranżowy Edwarda Kemplera. W 1918 roku starszy budynek hotelowy zakupił Ignacy Feldmann, a dwa lata późnej nabyła go spółka Konfekcja z Krakowa. W grudniu 1931 roku doszło do kolejnej zmiany właściciela hotelu. Nieruchomość zakupił Jan Tomera, który przeprowadził gruntowną modernizację obiektu.

Hotel Beskid.

fot. Budynki dawnego hotelu Nachmannów.

Po II wojnie światowej hotel został upaństwowiony i był użytkowany przez Fundusz Wczasów Pracowniczych. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku obiekt został zwrócony rodzinie Tomera i ponownie pełni rolę hotelu. Drugi budynek hotelowy jest obecnie budynkiem mieszkalno-użytkowym.

Hotel Beskidy, Hotel Beskid – Bielsko-Biała, ul. Olszówka 22 i 24