W kwietniu 1924 roku w Białej powstało „Towarzystwo Budowy Domów Pracowników Instytucji Państwowych i Samorządowych — Spółdzielnia z ograniczoną odpowiedzialnością”. Jego celem było dostarczanie swoim członkom tanich mieszkań oraz pomoc w budowaniu własnych domów. Członkowie towarzystwa mieli prawo do ubiegania się o otrzymanie lokalu lub parceli w przyszłych osiedlach urzędniczych. Rozpatrywanie wniosków odbywało się w porządku chronologicznym, w jakim członkowie przystępowali do towarzystwa. Swoje cele towarzystwo realizowało przez m.in. dostarczanie członkom w miarę możliwości mieszkań, parcel budowlanych, budowę domów spółdzielczych, udzielanie pożyczek gotówkowych członkom budującym własne domy, ułatwianie nabycia materiałów budowlanych.
fot. Dawny gmach Towarzystwa Budowy Domów Pracowników Instytucji Państwowych i Samorządowych przy ulicy Tuwima 5 w 2024 r.
Na terenach rozparcelowanych dóbr żywieckich Habsburgów w Białej towarzystwo wybudowało kilkadziesiąt domków z małymi mieszkaniami. Jednak najbardziej okazałą budowlą towarzystwa był wzniesiony w 1924 roku gmach wielomieszkaniowy przy obecnej ulicy Tuwima 5. Budynek ten wybudowała firma Emanuela Rosta juniora. Nowy obiekt charakteryzował się symetrycznie skomponowaną, reprezentacyjną elewacją południową, w osi której znajdował się portal wejściowy. Okna kamienicy miały wykrój kwadratowy zamknięty półkoliście. Zewnętrze balkony tworzyły mocny akcent plastyczny. Budynek stylistycznie nawiązywał do rozwiązań stosowanych przez polskiego architekta, profesora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Wacława Nowakowskiego.