Przejdź do treści
Strona główna > Fabryka Johanna i Georga Vogt

Fabryka Johanna i Georga Vogt

Fabryka Georga Vogta.

Prowadzący własną wytwórnię sukna mistrz sukienniczy Johann Paul Vogt w 1865 roku nabył od ewangelickiego sukiennika Karla Wilhelma Schulza dom z ogrodem. Nieruchomość położona była w Białej pod numerem 245, przy skrzyżowaniu ówczesnych ulic Łąkowej i Krzyżowej, a obecnie Legionów i Józefa Piłsudskiego. Trzy lata później Vogt nabył od Heleny Mummert, wdowy po postrzygaczu sukna, sąsiedni budynek oznaczony Biała 246.

Po śmierci Vogta w 1895 roku, właścicielami obu posesji zostali jego synowie – Johann Hans oraz Georg. W 1906 roku, na zlecenie braci, od strony obecnej ulicy Piłsudskiego wybudowano żelbetowy, dwupiętrowy budynek fabryczny. W tamtym okresie był to najnowocześniejszy budynek fabryczny w Białej i Bielsku. Fabryka braci Vogt zatrudniała 140 robotników. Wyposażona była w maszynę parową o mocy 60 KM, która napędzała m.in. 48 krosien mechanicznych bielskiej firmy Gülcher & Schwabe, cewiarki oraz skręcarki. W fabryce przetwarzano wełnę czesankową austriacką (krajową) oraz angielską i niemiecką. Produkowano materiały na garnitury i odzież zimową. Produkty eksportowane były do wielu krajów Europy i Orientu, w których fabryka posiadała swoich przedstawicieli handlowych.

Fabryka Georga Vogta.

fot. Tkalnia fabryki braci Vogt w 1908 r. Źródło: Jerzy Polak i Mieczysław Tomiczek, Bielsko-Biała w starej fotografii, Urząd Miejski w Bielsku-Białej i Bielskie Zakłady Graficzne, Bielsko-Biała 1991.

W 1917 roku Georg Vogt wykupił udziały brata Hansa i został jedynym właścicielem fabryki. W okresie międzywojennym w sąsiedztwie hali fabrycznej przy ulicy Piłsudskiego 42 wzniesiono willę dla Georga Vogta. W 1938 roku w „Roczniku Polskiego Przemysłu i Handlu” zawarto informację, że tkalnia Georga Vogta jest nieczynna. Georg Vogt zmarł w październiku 1948 roku w Białej w wieku 83 lat.

Fabryka Georga Vogta.

fot. Dawna fabryka braci Vogt w 2021 r.

Po II wojnie światowej w zabudowaniach fabrycznych działalność prowadziły Bialskie Zakłady Przemysłu Guzikarsko-Galanteryjnego Rogolit, które w 1961 roku włączono w strukturę Cieszyńskich Zakładów Wyrobów Galanteryjnych Rogorapid. W 1974 roku zakład zmienił nazwę na Cieszyńska Fabryka Zamków Błyskawicznych Zampol. Fabryka upadła w 1995 roku.

Fabryka Georga Vogta.

fot. Dawna fabryka braci Vogt w 2021 r.

Fabryka Johanna Hansa i Georga Vogt – Bielsko-Biała, ul. Legionów 8-10