Przejdź do treści
Strona główna > CBU – Centralny Budynek Urzędowy

CBU – Centralny Budynek Urzędowy

Centralny Budynek Urzędowy.

CBU czyli Centralny Budynek Urzędowy to wielki, okazały, neorenesansowy gmach wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku przy dawnej ulicy Strzelniczej. Autorem projektu budowli był architekt Karol Korn, który za jego wykonanie został mianowany przez cesarza Franciszka Józefa I cesarsko-królewskim radcą budowlanym. Gmach oddano do użytku w 1903 roku jako siedzibę sądu. Jednak ze względu na swój reprezentacyjny charakter budynek bardzo szybko awansował do miana Centralnego Budynku Urzędowego. W 1906 roku mieściły się w nim: Starostwo Powiatowe, Sąd Powiatowy, Urząd Podatkowy i Dyrekcja Policji.

Centralny Budynek Urzędowy.

 Karta pocztowa: Bielitz – Zentralamtsgebäude u. Turnhalle. Autor: nieznany. Wydawca: H. Jenkner. Rok: ok. 1900. Źródło: Archiwum Allegro. Domena: publiczna.

W czasie II wojny światowej budynek podlegał niemieckiej administracji, a po jej zakończeniu został znacjonalizowany i przekazany administracji państwowej. W 1975 roku po utworzeniu województwa bielskiego, budynek zajął Komitet Wojewódzki PZPR w Bielsku-Białej. Po likwidacji PZPR w 1990 roku w budynku znalazło swoją siedzibę IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej. Latem 2014 roku liceum opuściło gmach.

Centralny Budynek Urzędowy w 2023 r.

fot. Gmach dawnego CBU w 2023 r.

Centralny Budynek Urzędowy – Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 15