Współcześnie niewielu mieszkańców Bielska-Białej kojarzy z hokejem na lodzie występy zawodników Bialskiego Klubu Sportowego. Jednak po II wojnie światowej hokej był jedną z ulubionych dyscyplin sportowych mieszkańców Białej. Przygotowane w zimie lodowisko odwiedzały tłumy kibiców, by oglądać ligowe zmagania swojej drużyny. W latach powojennych bialscy hokeiści przeżywali najlepsze chwile w swoich sportowych karierach, a sekcja hokeja była najpopularniejsza w klubie. Trzon drużyny hokejowej tworzyli w większości piłkarze BKS, którzy od wiosny do jesieni grali w piłkę nożną, a zimą zamieniali „korki” na „hokejki”. Były to czasy, kiedy zawodnicy potrafili trenować i występować jednocześnie w kilku dyscyplinach, co przy dzisiejszej komercjalizacji sportu i wymaganiach stawianych sportowcom wydaje się być niemożliwe. Trudno współcześnie wyobrazić sobie uniwersalnego piłkarza-hokeistę.
Hokeiści BKS w 1951 r. – Źródło: Krzysztof Mecner, 90 lat Bialskiego Klubu Sportowego Stal, BKS Stal w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2012.
W Białej hokej uprawiany był przez grupę zapaleńców, którzy domowymi sposobami wspólnie ze swoimi rodzicami wytwarzali kije hokejowe i ochraniacze, sami szyli potrzebną odzież sportową, a każdą wolną chwilę w zimowe dni wykorzystywali na treningi. Klub nie posiadał sztucznego lodowiska, więc tworzono je na płycie boiska piłkarskiego a po wybudowaniu stadionu, lodowisko wylewano na boisku treningowym. W 1947 roku w fabryce „Bispol” wykonano bandy i oświetlenie lodowiska. Trzy lata później w Bielskiej Fabryce Maszyn Włókienniczych „Befama” wykonano nowe bandy, które użytkowane były do końca funkcjonowania sekcji.
Drużyna hokeistów BKS występowała w lidze śląskiej i skutecznie rywalizowała z tak znanymi klubami, jak Naprzód Janów czy Polonia Bytom. W latach 1947 i 1948 hokeiści BKS Stal zdobyli tytuł wicemistrza Śląska. Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku do Białej przyjeżdżały na mecze sparingowe najlepsze polskie kluby hokejowe Legia Warszawa, Wisła Kraków, Cracovia, Pomorzanin Toruń. Najlepszym bialskim hokeistą był Wiktor Olszowski, który w 1950 roku przeszedł do katowickiego Baildonu, a niedługo potem do Legii Warszawa, z którą trzykrotnie zdobył tytuł mistrza Polski. Olszowski występował również przez sześć sezonów w reprezentacji Polski.
Inicjatorzy powstania sekcji hokejowej Wiktor Olszowski, Artur Smełty i Zygmunt Marzec na lodowisku w 1947 r. Źródło: Krzysztof Mecner, 90 lat Bialskiego Klubu Sportowego Stal, BKS Stal w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2012.
Kłopoty z utrzymaniem lodowej tafli w czasie łagodnych zim zmusiły bialski zespół do trenowania na pierwszym, polskim sztucznym lodowisku Torkat w Katowicach. Przedsięwzięcie to było jednak z góry skazane na porażkę, gdyż wiązało się z pokonywaniem znacznych odległości i generowało wysokie koszty. Z kolei korzystanie z bialskiego lodowiska przez dwa miesiące w roku, praktycznie uniemożliwiało prowadzenie wyrównanej walki z innymi zespołami. Dlatego w 1958 roku klub podjął decyzję o rozwiązaniu sekcji hokeja na lodzie. Hokeiści BKS przeszli do historii klubu, jako pierwsi którzy po wojnie osiągali znaczące wyniki sportowe i rozsławiali klub oraz miasto w Polsce.
Wicemistrzowie Śląska w latach 1947 i 1948 – Józef Drewniak, Wiktor Olszowski, Bronisław Czarny, Stanisław Bałaj, Eugeniusz Kanik, Zygmunt Marzec, Edward Pilch, Maciej Widerski, Jan Pilch.