W 1864 roku w Bielsku swoją filię otworzył austriacki Bank Narodowy, który w 1878 roku przekształcił się w Bank Austro-Węgierski. Kolejnymi dyrektorami banku byli bielsko-bialscy przemysłowcy m.in. Adolf Fränkel, Oskar Gülcher, Benjamin Holländer i Karl Jankowski. W 1900 roku bank przeniósł swoją siedzibę do nowo wybudowanego, własnego gmachu przy ówczesnej ul. Pastornak. Forma nowego budynku nie ma analogii wśród pozostałych budynków wzniesionych w obu miastach w tamtym okresie, a jego projektant pozostaje nieznany do dzisiaj. Budowla o szlachetnych proporcjach zwieńczona jest potężnym gzymsem z dekoracyjnymi głowami lwów oraz bogato zdobiona motywami kwiatów i skrzydeł.
Karta pocztowa: Österreich-Ungarische Bank. Autor: b.d. Wydawca: Karl E. Türk, Bielitz. Rok: 1903. Źródło: Piotr Kenig i Wojciech Kominiak, Bielsko-Biała na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej, WMW Mirosław Caputa, Bielsko-Biała 2001. Domena: publiczna.
W latach 1919-1931 w gmachu znajdowała się siedziba Banku Polskiego, a w późniejszym okresie międzywojennym Inspektorat Pracy i Powiatowy Wydział Dróg. W okresie PRL w budynku swoje biura miały m.in. Izba Przemysłowo Handlowa i Wojewódzki Wydział Zdrowia, a w pierwszej dekadzie XXI wieku pomieszczenia zajmowane były przez prywatne gimnazjum i liceum o profilu artystycznym im. St. Wyspiańskiego.
fot. Gmach dawnego Banku Austro-Węgierskiego w 2023 r.