Przejdź do treści
Strona główna > „Piwiarnia Ludowa” Fröhlicha

„Piwiarnia Ludowa” Fröhlicha

Piwiarnia Frohlicha.

W 1912 roku na placu Giełdowym wzniesiono secesyjną, trzypiętrową kamienicę należącą do rodziny Fröhlich. Kamienicę wybudowano w miejscu rozebranego dwupiętrowego budynku z pierwszej połowy XIX wieku. Na parterze budynku Zygmunt Fröhlich przez wiele lat prowadził znaną i lubianą przez bielszczan „Piwiarnię Ludową”.

Piwiarnia Frohlicha.

Plac Giełdowy. W drugim budynku po lewej strony mieściła się „Piwiarnia Ludowa” Fröhlicha. Karta pocztowa: Bielitz – Börsenplatz. Autor: b.d. Wydawca: B.L.B. Rok: 1908. Źródło: Monika Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice – historia pocztówką pisana, Oficyna Wydawnicza M-C, Bielsko-Biała 2002. Domena: publiczna.

Jak podają statystyki z początku XX wieku, w ciągu roku w Bielsku spożyto 24 tysiące hektolitrów piwa, 6 tysięcy wina i 2 tysiące wódki. Biorąc pod uwagę, że miasto w tamtym okresie liczyło około 18 tysięcy mieszkańców, średnio statystyczny bielszczanin wypijał 180 litrów alkoholu rocznie. Statystykę spożycia alkoholu bardzo zawyżali mieszkańcy okolicznych wsi, którzy w ilości kilkunastu tysięcy przybywali każdego dnia do pracy w Bielsku. W tamtym okresie lokalna prasa często donosiła o licznych burdach wszczynanych przez pijanych amatorów procentowych napojów oraz o zgonach osób, które na skutek upojenia alkoholowego zasypiały na dworze. Według raportu „policyi” za marzec 1911 roku za pijaństwo aresztowano 32 osoby, za awantury po alkoholu w lokalach 4, a za bijatyki 14. Ponadto zatrzymano 64 osoby, które przez pijaństwo zeszły na żebry oraz 65 osób, które dopuściły się kradzieży. Osobną grupę ekscesów pod wpływem alkoholu stanowiły awantury podczas uroczystości weselnych w gospodach. Ówczesna prasa rozpisywała się o bijatykach, latających krzesłach i naczyniach, rannych gościach weselnych, wybitych szybach i zębach trzonowych. Kiedy do gospody w Starym Bielsku nie wpuszczono na wesele młodych awanturników, ci w odwecie wybili 19 szyb i ciężko poturbowali 6 weselników. Sytuację opanowano dopiero po przybyciu wezwanego oddziału żołnierzy.

Piwiarnia Frohlicha.

fot. Dawna kamienica Fröhlichów w 2017 r.

Kamienica Fröhlichów, „Piwiarnia Ludowa” Zygmunta Fröhlicha – Bielsko-Biała, Plac Smolki 2