Przejdź do treści
Strona główna > Bank Polski – symbol silnej waluty

Bank Polski – symbol silnej waluty

Wybudowany w latach 1928-1931, przy zbiegu obecnych ulic Krasińskiego i Sixta, gmach Banku Polskiego stanowił wraz z wzniesionymi naprzeciwko gmachami Powiatowej Kasy Chorych i Zakładów Górniczych „Silesia” S.A. zespół reprezentacyjnych gmachów publicznych Bielska. Projekt budynku banku został wykonany w dziale technicznym Banku Polskiego w Warszawie przez architektów Stanisława Filasiewicza oraz Jana Klimaszewskiego. Wszystkie prace związane z budynkiem, od jego projektu, przez budowę, do wykończenia, zostały wykonane przez firmy warszawskie z pominięciem lokalnych przedsiębiorstw.

Bank Polski w Bielsku.

Karta pocztowa: Bielsko – Bank Polski. Autor: b.d. Wydawca: Karol Rosner, Bielsko. Rok: ok. 1931. Źródło: Archiwum Allegro. Domena: publiczna.

Gmach posiada dwa skrzydła biegnące wzdłuż wspomnianych ulic, które łączy zaokrąglony narożnik z trzema wejściami. Wejścia pierwotnie posiadały nadproża ozdobione herbami z Orłami Polskimi, jednak zostały one usunięte przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Nowoczesny gmach banku wzniesiony w zniemczonym Bielsku był symbolem odradzającego się państwa polskiego i jego silnej waluty. Po II wojnie światowej przez wiele lat budynek był siedzibą bielskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego, który został zlikwidowany w pierwszej dekadzie XXI wieku. Następnie budynek przez kilka lat należał do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Bank Polski w Bielsku.

fot. Gmach Banku Polskiego w 2022 r.

Gmach Banku Polskiego – Bielsko-Biała, ul. Sixta 19/ul. Krasińskiego 33