Przejdź do treści
Strona główna > Fabryka „MEWA” i kapsle

Fabryka „MEWA” i kapsle

Fabryka Mewa.

W 1923 roku w Bielsku przy ówczesnej ulicy Pierackiego 35 rozpoczęła działalność Śląska Fabryka Wyrobów Metalowych „MEWA”, której założycielem był Leopold Serog. Dwukondygnacyjna hala fabryczna połączona z budynkiem biurowym o nieregularnej bryle ze ściętym narożnikiem usytuowana była na trójkątnej parceli u zbiegu obecnych ulic Słowackiego i Starobielskiej. Zakład zatrudniający 108 pracowników specjalizował się w produkcji kapsli staniolowych i metalowych do butelek i słoików oraz metalowych tub. Sprzedażą produktów fabryki zajmowało się Biuro Sprzedaży Polskich Fabryk Tub i Korków Natryskowych „Tubkor” w Warszawie oraz przedstawicielstwa zagraniczne w Atenach, Hamburgu, Stambule i Tel Awiwie. Właściciel fabryki posiadał wiele wynalazków i patentów. W Polsce opatentował m.in. przyrząd do karbowania i zakładania kapsli na butelki, lampę do paliwa płynnego, gazującego samoczynnie poniżej temperatury pokojowej oraz kapsla do butelek jako wzór użytkowy. W 1929 roku fabryka Seroga zaprezentowała swoje produkty podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu.

Fabryka Mewa.

fot. Zabudowania dawnej Śląskiej Fabryki Wyrobów Metalowych „MEWA” w 2021 r.

W 1939 roku po wkroczeniu Niemców do Bielska, na mocy polecenia starosty powiatu bielskiego, w fabryce ustanowiono nadzór komisaryczny. W 1945 roku wycofujący się okupant wywiózł z fabryki najcenniejsze maszyny. Po wojnie, pod zarządem państwowym, fabryka wznowiła działalność produkując kapsle staniolowe, kubki aluminiowe, tuby ołowiane i ołowiano-cynkowe. W 1950 roku w fabryce, jako pierwszej w Polsce, uruchomiona została produkcja tub aluminiowych. Dwa lata później fabrykę połączono z Fabryką Opakowań Blaszanych „Staniola” w Warszawie i w wyniku fuzji utworzono Fabrykę Opakowań Blaszanych „Mewa” z siedzibą w Bielsku-Białej. Zakres produkcji oparto głównie o produkcję trzonków do żarówek.

W latach siedemdziesiątych XX wieku fabrykę przekształcono w Bielskie Zakłady Podzespołów Lampowych „Polam-Bielsko”, które specjalizowały się w produkcji trzonków do lamp żarowych, rtęciowych, fluorescencyjnych, żarówek samochodowych, trakcyjnych i telefonicznych. W latach dziewięćdziesiątych właścicielem fabryki został Philips. Leopold Serog, założyciel fabryki „MEWA” zmarł w 1956 roku w Nowym Jorku.

Śląska Fabryka Wyrobów Metalowych „MEWA” – Bielsko-Biała, ul. Juliusza Słowackiego 35